Akcja INTEGRACJA!

01.20180913_123853 (1024x768)

Akcja INTEGRACJA!

W klasie czwartej czeka uczniów wiele nowości – lista nowych przedmiotów,  nauczyciele, wychowawczyni, a na  dodatek  nowe składy klas… Uff. te  trudne doświadczenia łagodzą    miłe przeżycia wycieczek  integracyjnych organizowanych jeszcze we wrześniu. Klasa 4c wyjechała do Wilkowa Polskiego w dniach 12, 13 września,  a 4a była w tym samym miejscu 13 i 14 września. Miły czas spędzili oni w gospodarstwie agroturystycznym o wdzięcznej nazwie „U Jasia i Małgosi”. Pogoda była  jeszcze wakacyjna, dni słoneczne i upalne.

Wilków Polski leży na skraju Puszczy Kampinoskiej, blisko Wisły. Nie  jest  to odległe od szkoły miejsce – autokar z dziećmi dotarł tam po upływie  godziny. Dzieci z klasy  4a spotkały na miejscu  zadowolonych uczniów 4c, po czym wyruszyły na długi spacer po prześlicznej okolicy objętej programem Natura 2000. Słońce przygrzewało mocno. Dzieci zobaczyły  stary cmentarz olęderski, a potem skierowały się  nad Wisłę. Dowiedziały się, że  niegdyś mieszkali tu reprezentanci trzech  kultur: Holendrzy (zwani tu Olędrami), Żydzi i oczywiście Polacy.

Zabawy przybliżały im  specyfikę życia tych ludzi – dzieci  podzielone  na trzy zespoły – rodziny –  poznawały kulturę dawnych mieszkańców tych okolic. Wykonały lalki, osiedliły się w miniaturowych domach.

Pobyt umiliło dzieciom ognisko, przy którym upiekły  kiełbaski i zjadły je na kolację,  a w programie znalazł się nawet  późny  spacer z latarkami. Czas upływał błyskawicznie. Kolejnego dnia  czekała jeszcze najmilsza – zdaniem  uczniów –  zabawa. Otóż miały  małą tratwą przewieźć  kozę, wilka i kapustę, unikając wzajemnego zjedzenia  towaru.

Nasi uczniowie – szczęśliwi  i pełni wrażeń  wrócili  po południu do szkoły,  gdzie czekali już na nich stęsknieni  rodzice.  Wyjazd był ciekawym doświadczeniem, a na pewno  zbliżył   do siebie  kolegów i koleżanki.