Belwederskie abc – wycieczka śladami historii Polski

belweder_2015_2015_bn1

Belwederskie abc  – wycieczka śladami  historii  Polski

 

We wtorek 17 listopada  klasa 6a  miała  okazję zwiedzić Belweder. Jako rezydencja prezydenta Polski okazały  pałac  jest  rzadziej  zwiedzanym  zabytkiem.   Nikt    z  tej  klasy  aż dotąd nie był we wnętrzach pałacu.  Obiekt  był świadkiem  wielu  historycznych wydarzeń i  obecnie  także  najnowsza historia   Polski  tworzona jest w jego reprezentacyjnych salach.

Grupa obejrzała najpierw odnowiony w 2014 r. samochód Piłsudskiego marki cadillac.  Wycieczka  rozpoczęła się przy pomniku Marszałka Piłsudskiego, gdzie klasa 6 spotkała  się  z panem przewodnikiem. Chwilę później  – po przejściu obowiązkowej kontroli –   weszła do prawego skrzydła  gmachu, by zwiedzić  kolekcję  pamiątek związanych z Józefem Piłsudskim przekazaną przez  Janusza Ciborowskiego.  W trakcie zwiedzania uczniowie stopniowo poznawali kolejne informacje o życiu i działalności Józefa Piłsudskiego.        

W bogatych zbiorach  Belwederu zgromadzono  pamiątkowe medale, dokumenty, fotografie, obrazy, ale także podobizny i karykatury słynnego Marszałka. Tutaj przechowywana jest maska wykonana kilka godzin po  jego śmierci, a także unikatowe  fotografie z uroczystości pogrzebowych w 1935 r. Uczniowie z ciekawością pochylili się nad  zdjęciami przedwojennych, przepełnionych ulic stolicy,  która  żegnała  Marszałka.

Osobne sale zajmuje w belwederskich podziemiach  wystawa poświęcona historii Orderu Virtuti Militari.  Tam również  znajdują się portrety osób uhonorowanych tym najwyższym  odznaczeniem bojowym.

Następnie  grupa przeszła  do kaplicy,  a chwilę później  wprowadzona została  do sal reprezentacyjnych. Pałacowe  sale  umeblowane są kompletami salonowymi z początku XIX w. Największe wrażenie  zrobiła Sala Pompejańska, w której niebawem miała się odbyć konferencja  z udziałem pana prezydenta. Pokazano wycieczce także  narożny pokój, w którym najchętniej  pracował najsłynniejszy  mieszkaniec Belwederu – Józef Piłsudski. W tym pokoju Marszałek  zmarł.  

Zwiedzający obejrzeli także gabinet Józefa Piłsudskiego i zebrane w nim pamiątki – portret  żony Aleksandry z córkami Jadwigą i Wandą, biurko, drobne przedmioty osobiste, a nawet łóżko. Uczniowie zakończyli zwiedzanie  w pokoju  adiutanta.

Wycieczka była okazją zanurzenia  się w przeszłość i poznania kolejnych sławnych mieszkańców tego pałacu – od czasów powstania listopadowego, gdy mieszkańcem Belwederu był Wielki Książę Konstanty i jego żona księżna Joanna Grudzińska, w pierwszych latach niepodległej Polski, gdy gospodarz Belwederu Józef Piłsudski był na ustach wszystkich Polaków, zaś w latach okupacji  mieszkał tu Niemiec – Generalny Gubernator.  Obecnie gospodarzami   pałacu  są   prezydenci  Rzeczpospolitej Polskiej. Można powiedzieć, że  zabytkowy pałac  doświadczał  bezpośrednio  losów Polski.   

Wycieczka okazała się ciekawą lekcją historii Polski, a niezwykłe miejsce, jakim jest Belweder, pozostawi   w pamięci uczniów inny ślad niż lektura  tomów i leksykonów  historycznych.  

POWRÓT