Brać Rycerska „Kerin”

kerin_2014_2015qw01

Brać Rycerska „Kerin”

W poniedziałek 23 marca kolejny już raz do naszej szkoły przybyli „Rycerze”, czyli członkowie Braci Rycerskie KERIN (Pan Michał i Pan Kamil). Nasi Goście w tym roku spotkali się z uczniami klas czwartych, piątych i szóstych. Każda z grup miała żywą lekcję historii na inny temat.
Czwartoklasiści zostali przeniesieni w czasy starożytne i poznali realia życia w Helladzie oraz poznali jakie stosunki panowały między Grekami a Persami.
Piątoklasiści dowiedzieli się, jak wyglądało życie w Polsce u zarania jej dziejów, za czasów Bolesława Chrobrego.
Szóstoklasiści zaś znaleźli się w XVII-wiecznym polskim dworku szlacheckim i zobaczyli, jakie panowały tam zwyczaje i obyczaje oraz jak szlachta broniła ojczyzny walcząc z najeżdżającymi ją agresorami.
Ogromnym walorem żywych lekcji historii prowadzonych przez KERIN jest to, że prowadzący bardzo aktywizują uczniów, którzy pod ich kierunkiem współtworzą te spotkania. To właśnie uczniowie przebierają się w stroje z epoki i odgrywają konkretne role władców, wodzów, żołnierzy, poddanych itp. Wiedza członków Braci, ciekawostki historyczne i sposób mówienia o historii to niewątpliwie wizytówka KERIN. Poza tym w lekcjach tych i postawie prowadzących zawsze bardzo podkreślony jest aspekt patriotyczny. Miłość do Ojczyzny, o której mówią jest czymś tak naturalnym, jak oddychanie czy odżywianie. W tym roku bardzo silnie zastało zaakcentowane też to, że jako Polacy nie możemy zapominać o tym, że nasza państwowość wyrosła spod znaku Krzyża i ten jest naszym swoistym czwartym symbolem narodowym.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku Brać Rycerska KERIN znowu nas odwiedzi i, w sobie tylko właściwy sposób, poszerzy nasze historyczne horyzonty. Czekamy.
 
 
 
POWRÓT