Czcimy pamięć wielkich Polaków Klasa 6 b na spacerze po Wojskowych Powązkach

Screen Shot 2016-08-22 at 23.10.19

Czcimy pamięć wielkich Polaków

Klasa 6 b na spacerze po Wojskowych Powązkach

 

We wtorek 20 października klasa 6 b pojechała ze swoją wychowawczynią na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Zwiedzanie nekropolii rozpoczęło się od zapoznania z historią tego miejsca. Następnie pani przewodnik poprowadziła młodzież ku grobom znanych postaci ze świata literatury, filmu, polityki, sportu, a także wojska. Pokazała kwatery powstańcze, bohaterów I wojny światowej, wreszcie tych, co swoje życie oddali podczas II wojny światowej, a także później, przeciwstawiając się komunistycznej władzy. Uczniowie z zadumą zatrzymali się przy grobach wybitnych i znanych z lekcji pisarzy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Zobaczyli grób legendy polskiej piłki nożnej – Kazimierza Deyny – który zginął w wypadku samochodowym. Młodzi ludzie udali się także pod „złamane skrzydło” – pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. W końcu uczniowie zobaczyli ze zdumieniem las jednakowych krzyży z biało- czerwonymi opaskami, upamiętniający bohaterów powstania warszawskiego.
Była to poruszająca lekcja historii Polski. Przy grobach pani przewodnik snuła opowieść o zmarłych i ich zasługach dla kraju. Szóstoklasiści uznali wyjazd za pouczający i ciekawy, mimo że tego dnia pogoda niezbyt dopisała. Wojskowe Powązki to miejsce ważne i szanowane. Młodzi ludzie od lat odczytują z tamtych grobowych tablic wzory postępowania, postaw godnych szacunku i naśladowania.

POWRÓT