Czyta(j)my Sienkiewicza

11-16-czytamy5-1024x683

Czyta(j)my Sienkiewicza

15 listopada minęło 100 lat od śmierci Henryka Sienkiewicza, najsłynniejszego polskiego pisarza. Uczniowie klas szóstych przygotowali plakaty dotyczące mistrza polskiego słowa. Prace te złożyły się na wspólną Sienkiewiczowską wystawę, eksponowaną na drugim piętrze szkoły.

Rocznicowe obchody stały się okazją do przeprowadzenia dla uczniów klas 4-6 wyjątkowych lekcji języka polskiego. Obszerną prezentację przygotował i przedstawił koleżankom i kolegom ubiegłoroczny absolwent szkoły Stanisław Oborski.

Najpierw odbyło się spotkanie dla klas czwartych i piątych. Po prezentacji uczniowie poznali tekst arcydzieła gatunku – noweli „Janko Muzykant”. Piosenka „Rzeka marzeń” wprowadziła inny nastrój i uczniowie skupili się na przygodach Stasia i Nel. Obejrzeli jeszcze króciutki fragment filmu i …. lekcja się zakończyła. W sali widowiskowej zebrano także wszystkie tytuły Sienkiewicza, które można wypożyczyć w bibliotece szkolnej, a także rekwizyty, które wprowadziły słuchaczy w klimat opowieści Noblisty.

Klasy szóste miały przyjemność krótkiego zapoznania z bohaterami Trylogii. Kmicic spotkał Oleńkę, pojedynkował się z Wołodyjowskim, a Kiemlicze brali się do …prania. Czytanie fragmentów powieści ubarwiły wyjaśnienia zespołu nauczycieli oraz krótkie sceny z filmów. Zebrani zasłuchali się w pieśń o Małym Rycerzu, a na koniec także obejrzeli przygotowany zestaw książek.

Może taka lekcja zachęci uczniów do czytania Sienkiewicza samodzielnie?