Figury Matki Bożej

????????????????????????????????????

Figury Matki Bożej

 

W naszej kaplicy szkolnej od początku października mogliśmy oglądać drewniane figury Matki Bożej. W dniu 27 X właścicielka tej pięknej kolekcji pani Elżbieta Zajdel spotkała się z uczniami, by opowiedzieć im o swojej pasji – ludowej rzeźbie. Pierwsza lekcja była przeznaczona dla klas 1-3, druga – dla ich starszych kolegów z klas 4-6.

Wszystkie figurki wykonane były z drewna, głównie lipowego, chociaż pani ma także rzeźbione w drewnie dębowym. Ludowi artyści nie mieli łatwego zadania – dawniej używali w pracy jedynie kozika owiniętego szmatką, dopiero później rzeźbiono za pomocą dłuta, dzisiaj nawet elektrycznych narzędzi.

Pani Elżbieta wyjaśniła dzieciom, że ludowi twórcy nie mieli przygotowania akademickiego, więc polegali głównie na swojej wyobraźni i słuchali swego serca. To ono kazało często przedstawiać słynny i popularny wizerunek Matki Bożej w inny sposób, tak, jak nie przedstawił jej jeszcze nikt.

Twórcy mieli także większą swobodę w doborze barw – wiele figurek ma wspaniałe, wyraziste kolory np. Madonna Cygańska, Matka Boża Skępska – patronka Mazowsza. Dzieci zachwyciła Maryja postawiona w barwnej kapliczce wykonanej z miseczki do zarabiania ciasta, a także Matka Boska Gromniczna – przedstawiona z wilkami.

Pani pokazała książkę o Jędrzeju Wowro, słynnym małopolskim świątkarzu, którego prace gromadził wadowicki pisarz Emil Zegadłowicz. Na wyobraźnię słuchaczy bardzo podziałała wiadomość, jak drogie są obecnie jego prace – z których niestety większość przepadła w czasie wojny. Tymczasem ich twórca nieraz nie miał pieniędzy na chleb i żył w prostej, chłopskiej chacie.

Posypały się pytania, a na koniec uczniowie mogli podejść, obejrzeć, a nawet dotknąć cudnych rzeźb. Dzięki pani Eli sztuka ludowa przemówiła do wyobraźni uczniów z całą swoją mocą. To spotkanie bardzo się im podobało.

Serdecznie dziękujemy pani Elżbiecie Zajdel za hojne podzielenie się swoją pasją i wiedzą na temat rzeźby ludowej!

POWRÓT