Klasa 3 c w królewskim mieście

krakow_2015_2016_2_w01

Klasa 3 c w królewskim mieście

Klasa 3 C w dniu 25 kwietnia o godzinie 7.55  wyruszyła pociągiem linii PKP IC Pendolino na wycieczkę do  dawnej stolicy  Polski – królewskiego grodu Krakowa.
Podróż najbardziej nowoczesnym pociągiem zrobiła na uczniach ogromne wrażenie, tym bardziej, że już po dwóch godzinach i 30 minutach stanęli u bram miasta. Powitała ich tu  uśmiechnięta pani Lucyna Nieć – przewodnik krakowski.  Podróż w czasie rozpoczęła się  pod Barbakanem  i drogą królewską – czyli ul. Floriańską  jak dawni  monarchowie i zacni posłowie dzieci udały się do Rynku.
Wciągu  dwóch dni klasa 3c zwiedziła najpiękniejsze  zabytki architektury, poznała historyczne miejsca i wyjątkowych  dawnych mieszkańców miasta. Spacerując uliczkami, które zawsze prowadzą do Rynku Głównego,  chętnie słuchała legend krakowskich, a hejnał mariacki wyznaczał  kolejne godziny.
W Kościele Mariackim ołtarz Wita Stwosza wykonany z ogromnych pni lipowego drzewa zachwyca turystów z całego świata. Figury wzorowane na ówczesnych mieszkańcach miasta  mają 2m70 cm wysokości i są doskonałym źródłem wiedzy dla historyków. Krakowskie kwiaciarki   składają wiązanki  kwiatów  pod pomnikiem Adama Mickiewicza dokładnie 24 grudnia.
W Muzeum Miasta Krakowa w kamienicy Krzysztofory na wystawie i warsztatach „Cyberteka – Kraków czas i przestrzeń ‘’pani przewodnik opowiedziała o przełomowym wydarzeniu w dziejach miasta, a mianowicie o lokacji Krakowa przez księcia Bolesława Wstydliwego 5 czerwca 1257 r. i rozwoju miasta do końca XV w. Zachwyciły tu plany architektoniczne miasta, modele budynków i całego Rynku, pokazane  w różnych czasach historycznych. Tam również dzieci zobaczyły najstarszy widok na Kraków  od północy, wykonany w pracowni Michała Wolgemuta i Wilhelma Pleyenwurffa, zamieszczony w Kronice Hartmanna Schedla z 1493 r.
Kolejne spotkanie z najwspanialszą historią naszego państwa – katedra na Wawelu  wzniesiona z cegły i białego kamienia wapiennego. Otaczają ją trzy wieże. Na północy znajduje się Wieża Zygmuntowska, ze słynnym dzwonem „Zygmuntem”. Wyższa jest od niej Wieża Zegarowa, zwieńczona barokowym hełmem autorstwa Kacpra Bażanki, natomiast od strony południowej znajduje się trzecia, zwana Wieżą Wikaryjską lub Srebrnych Dzwonów, ponieważ wiszące tam dzwony zawierają domieszkę srebra. Uczniowie  dzielnie wdrapali się  po 70 schodach na Wieżę Zygmuntowską i dotknęli serca dzwonu Zygmunta – panorama miasta z tej wysokości jest imponująca.
Katedra to  miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Pochowani są tutaj między innymi św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego (łącznie 17 królów wliczając Jadwigę i Annę Jagiellonkę) i członkowie rodzin królewskich oraz wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi.
Kolejna historia wzgórza wawelskiego zaskoczyła dzieci  ogromnie. Smok wawelski był na urlopie i wcale nie miał zamiaru ziać ogniem. Nie schował się również w smoczej jamie. Humory poprawiła jednak filiżanka gorącej czekolady, wypita w manufakturze na ul. Szewskiej.
Wieczór zapowiadał się piękny, wiec po kolacji wycieczka  udała się jeszcze, by zobaczyć kamień na którym widnieje odbita  stópka królowej Jadwigi i powędrowała ochoczo  przez Rynek Główny – podziwiając dorożki i fiakrów w pięknych strojach, którzy zapraszają na przejażdżki turystów. Kraków wieczorem wygląda przepięknie. Udało się  jeszcze zakupić małe pamiątki. Gołębie krakowskie o każdej porze dnia i nocy przelatują nad głowami spacerowiczów.
Drugi dzień zwiedzania rozpoczął się od wizyty w komnatach królewskich na Wawelu. Tu pani przewodnik opowiedziała wiele ciekawostek i anegdot związanych  z życiem mieszkańców zamku. Zachwyciły wspaniałe malowidła i kolekcje arrasów. Arrasy znajdujące się w Zamku Królewskim na Wawelu (zwane wawelskimi, jagiellońskimi, zygmuntowskimi) zostały zamówione, zakupione i sprowadzone przez Zygmunta II Augusta z Brukseli, będącej w XVI wieku głównym ośrodkiem tego typu tkactwa. Wykonane według projektów artystów niderlandzkich, reprezentują najwyższy poziom artystyczny; są tkane wełną, jedwabiem, nićmi srebrnymi i złotymi (gęstość tkania 7 do 8 nici osnowy na 1 cm). Widnieją na nich znaki tkackie warsztatów wykonujących zamówienia wielkich osobistości ówczesnej Europy, cesarzy, królów, dostojników świeckich i kościelnych.
Barwną opowieścią o Stańczyku, niezwykłym błaźnie  królewskim, zakończyło się  zwiedzanie wawelskiego wzgórza. Następnie uliczkami miasta klasa 3c pomaszerowała do Collegium Maius – najstarszego  budynku Akademii Krakowskiej, znajdującego  się na rogu ulicy św. Anny i Jagiellońskiej w Krakowie. W pobliżu portalu, na ścianie, znajduje się zegar, wygrywający o godz. 9:00, 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00 utwór Jana z   Lublina z XVI wieku oraz pieśń akademicką Gaudeamus Igitur. Wtedy też z zegara wychodzą figury, przedstawiające sześć postaci: pedela UJ, królową Jadwigę, króla Władysława Jagiełłę, Jana z Kęt, Hugona  Kołłątaja oraz Stanisława ze Skarbimierza. Zegar ten jest czwartym z kolei, został uruchomiony w 2000 roku. W Collegium Maius na parterze mieściły się lektoria (sale wykładowe), a na piętrze Stuba Communis (izba wspólna), biblioteki i mieszkania profesorskie. W tym budynku zorganizowano   również wystawę interaktywną poświeconą królowej nauk matematyce. Dużo radości sprawiła uczniom zabawa połączona z nauką, wykonywanie samodzielnie eksperymentów, poszukiwanie rozwiązań zagadek.
Kolejno spacerując po ul. Stolarskiej dotarli oni do kościoła ojców Dominikanów- tam podziękowali modlitwą  za wspaniały czas spędzony w Krakowie. Pożegnali piękny i słoneczny Kraków. O godzinie 17.45 pociąg PKP I C Pendolino relacji Kraków Główny – Warszawa Centralna zawiózł dzieci  do stęsknionych rodziców, którzy oczekiwali  na dworcu.
Wyprawa do Krakowa na długo pozostanie w  pamięci. Była to wyjątkowa lekcja historii, uczniowie zdobyli kolejne doświadczenia jako turyści. Może w przyszłości zawitają do Krakowa jako  studenci  Uniwersytetu Jagiellońskiego?
POWRÓT