Klasa II b Operze Narodowej i Teatrze Wielkim

opera_teatr_2014_201501

Klasa II b Operze Narodowej i Teatrze Wielkim

Klasa II b Operze Narodowej i Teatrze Wielkim

24 lutego, tuż po godzinie ósmej zgromadziliśmy się przy stacji Metro Kabaty, by wyruszyć w niecodzienną podróż, do Opery Narodowej i Teatru Wielkiego. Celem wyprawy było poznanie kulisów i zaplecza miejsca, do którego codziennie przybywają liczni goście, by móc obcować z prawdziwą sztuką i kulturą. Miejsca, które jest jedną z wizytówek naszego miasta, które jest znane nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami.
Zwiedzanie kulisów dla wszystkich było ogromnym przeżyciem. Dzieci spisały wrażenia z wycieczki w postaci kartek z pamiętnika. Można w nich przeczytać: „We wtorek 24 lutego pojechaliśmy na wycieczkę do Teatru Wielkiego i Opery Narodowej. Spotkaliśmy się przy stacji metro Kabaty o godzinie 8:10. Pojechaliśmy metrem do stacji Ratusz Arsenał. Stamtąd poszliśmy na Plac Teatralny. Kiedy dotarliśmy na miejsce przyszła po nas pani przewodnik i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Pierwszą i podstawową informacją było to, że Teatr Wielki ma ponad 200 lat.
Następnie poszliśmy zwiedzać. Jednym z pierwszych miejsc, na które dotarliśmy była ogromna scena główna, z zapadniami i wieloma kurtynami podwieszonymi bardzo wysoko. Dowiedzieliśmy się, że scena którą mogliśmy poznawać jest największą w Europie i czwartą pod względem wielkości na świecie. Byliśmy w pracowni krawieckiej, gdzie są projektowane i szyte stroje do przedstawień. Widzieliśmy także pracownię stolarską, rzeźbiarską, malarską. Trudno, aż w to uwierzyć, ale to są ogromne pomieszczenia, w których pracuje bardzo dużo osób. Mogliśmy zobaczyć magazyn z tysiącami przepięknych strojów teatralnych, operowych, baletowych. Pani przewodnik mówiła, że dla każdego aktora strój jest szyty indywidualnie. Dowiedzieliśmy się, że jeżeli ktoś bardzo chce i potrzebuje to jest możliwość wypożyczenia strojów. Przyglądaliśmy się także widowni, która jest podzielona na różne sektory. Jeden z nich jest dla wyjątkowych gości, którymi są przedstawiciele władz państwowych. Jest to loża, w której zasiada prezydent i inne ważne osoby w państwie.
Na zakończenie zwiedzania udaliśmy się do sali, gdzie były pokazane piękne stroje z opery „Maria Stuart”. Mnie najbardziej podobała się czarna suknia, cała z cekinów, była śliczna i chciałabym taką mieć. Cieszę się, że mogłam iść na taką fajną wycieczkę.”
Na podstawie relacji dzieci i tego, jak wiele zapamiętały można pokusić się o stwierdzenie, że był to bardzo udany, wartościowy i owocny dzień. Okazuje się, że dużo wrażeń może dostarczyć nie tylko oglądanie opery, czy przedstawienia teatralnego, ale również poznawanie kulisów całego tego przedsięwzięcia.
Warto wspomnieć również o tym, że poza klasą II b na zwiedzaniu Opery Teatru Wielkiego było jeszcze wiele klas z naszej szkoły. Wszyscy wrócili bogatsi o nowe doświadczenie, z bagażem wiedzy i miłych wspomnień.
POWRÓT