Klasa II c w Muzeum Farmacji

farmacja_2014_201508

Klasa II c w Muzeum Farmacji

Klasa II c w Muzeum Farmacji

       14 listopada 2014 klasa 2c w ramach cyklu zajęć „Warszawa moje miasto’’ wzięła udział w zajęciach warsztatowych w Muzeum Farmacji. Muzeum mieści się w Warszawie przy ulicy Piwnej. Można tu zobaczyć prawdziwe skarby wyposażenia dawnych aptek: laboratorium, stół apteczny, kasę, meble wykonane z drewna orzechowego czy z gruszy. Najstarsze eksponaty pochodzą z królewskiej apteki z 1602 roku. Jest tu wiele pięknych szklanych i kryształowych buteleczek, kartonowych pojemników, pudełeczek.

Podczas zajęć dowiedzieliśmy się wiele o roślinach spotykanych w domowych ogródkach, na łąkach czy w zielnikach oraz o ich działaniu na nasz organizm. Teraz wiemy jak z nich mądrze korzystać pod okiem dorosłych. Kiedy boli gardło możesz zaparzyć prowoślaz lub ssać cukierki ślazowe, na bolący brzuch zaparz miętę, kropelki lawendy pomogą ci zasnąć, jeśli boli kolano przyłóż listki babki, gdy ukąsi owad listki bratka pomogą, melisa ukoi nerwy, miód zrobiony z mlecza leczy stany zapalne krtani. Szlachetny kwiat konwalii jest bardzo trujący, ale świetnie sprawdza się  jako  lek na serce. Dziurawiec pomoże wątrobie, a nagietkowa maść zaleczy każdy siniak. O doborze ziół w lecznictwie decyduje farmaceuta i odpowiednia dawka.

Wspólnie rozwiązana krzyżówka sprawdziła nasze wiadomości z prezentacji roślin. Następnie każdy z uczniów wykonał swoja miksturę, która składała się z substancji bazowej, do niej dodaliśmy coś na aktywność fizyczną, na wiedzę, na przyjaźń, kropelki na miłość. Wszystko trzeba było dokładnie rozmieszać w moździerzu. Pracowaliśmy cierpliwie a wspaniały, delikatny zapach unosił się po całej aptece. Pracownicy muzeum pomogli nam przesypać ów proszek do specjalnych papierowych torebek, które nauczyliśmy się szczelnie zamykać. Taki prezencik mogliśmy dać wybranym osobom.

Na zakończenie zajęć wzięliśmy udział w pokazie eksperymentów – „Iskierki’’ i „Chemicznej lokomotywy”
Czas upłynął nam bardzo szybko. Bardzo chętnie wrócimy do tak wspaniałej apteki po nowe wiadomości służące naszemu zdrowiu.

POWRÓT