Klasy czwarte na szlaku św. Jana Pawła II

kl.4_zielona_sz_2015_2016_3d_s1

Klasy czwarte na szlaku św. Jana Pawła II

W tym roku szkolnym klasy czwarte wraz ze swoimi wychowawczyniami i opiekunami podróżowały szklakiem Jana Pawła II. Był to wspaniały czas, pełen emocji, uśmiechu i mile spędzonych chwil.
6 czerwca o godzinie 8.00 wyruszyli w sześciodniową podróż do Wadowic, Zakopanego, Krakowa, Bielsko-Białej i Wieliczki. Wyprawa przebiegła nadzwyczaj pomyślnie. Uczniowie odbyli podróż w miłej, niczym niezakłóconej atmosferze.  Pomimo długiej podróży autokarem, wszyscy z uśmiechem na twarzy, oczekiwali dojazdu na miejsce. Pierwszym punktem  wycieczki było Sanktuarium w Łagiewnikach. Było to dla wszystkich uczestników ogromne przeżycie. Mimo lekkiego zmęczenia, wszystkie dzieci z zaciekawieniem oglądały to niezwykłe miejsce. O godzinie 15.00 w kaplicy siostry Faustyny wraz ze zgromadzonymi wiernymi, odmówiły Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Oczywiście nie obyło się bez pierwszych zakupów. Każdy uczeń wykorzystał wolny czas na zakup pierwszych pamiątek. O godzinie 18.00 wycieczka dotarła na miejsce noclegu tj. do Klasztoru Księży Pallotynów w Wadowicach. Tam czekała na wszystkich obiadokolacja i rozlokowanie w pokojach. Nie obyło się bez atrakcji. Po rozlokowaniu wszyscy spotkali się na placu zabaw i tam odbywały się szaleństwa na powietrzu.
Drugi dzień zielonej szkoły to wizyta w Zakopanem. Pobudka o 8.00, następnie pyszne śniadanie, a zaraz po nim wszyscy spotkali się w autokarze, by wyruszyć w tak piękną pogodę do Zakopanego. Pierwszym punktem  wędrówki było Muzeum Tatrzańskie. Pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał nam o tym miejscu.  Następnie udali się na Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku – pierwszy zakopiański cmentarz przy ul. Kościeliskiej powstały na poł. XIX wieku. Przed cmentarzem po lewej stronie od wejścia znajduje się zabytkowy kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, najstarszy drewniany kościół w Zakopanem Tam dzieci i opiekunowie wspólnie pomodlili się i wyruszyli, by realizować kolejne punkty naszej wycieczki.
Otaczające  widoki były przepiękne – dzieci przy idealnej widoczności podziwiały krzyż na Giewoncie. Oprócz tego były też pod skocznią, gdzie chłopcy z zapartym tchem oglądali skoczków trenujących na średniej skoczni.
Kres naszej zakopiańskiej wędrówki miał miejsce na Krupówkach, gdzie nastąpił szał kupowania pamiątek. Każdy mógł zrealizować swoje marzenia o ciupagach, czapkach góralskich i oczywiście łakociach. Ten wspaniały dzień zakończył się mieczem piłki nożnej i zabawami na placu zabaw.
Kolejny dzień zielonej szkoły to zwiedzanie Muzeum Domu Jana Pawła II w Wadowicach. Była to niezwykła podróż w czasie, prowadzona śladami życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Z muzeum uczniowie udali się do bazyliki, która była parafialnym kościołem Karola Wojtyły. Następnie był długo wyczekiwany przez uczniów czas na papieskie kremówki. Po tej smacznej uczcie uczestników czekał prawdziwy wycisk. Przed nimi było zdobycie góry Leskowiec w Beskidzie Mały – wyprawa szlakiem Jana Pawła II. Na wycieczce nie obyło się bez delikatnych kontuzji, ale najgroźniejszym uszczerbkiem były jedynie otarcia. Górska wyprawa była prawdziwie dużym wysiłkiem, ale z tych, które się miło wspomina. Na pewno wyprawa na dłuuuuugo zapadnie wszystkim w pamięci. A może i zasiała ziarnko pasji przyszłym górskim piechurom? Po tak intensywnym dniu przyszedł czas na odpoczynek. Trzeci  dzień to duży wysiłek, ale również niezapomniane wspomnienia.
Kolejny dzień – Kraków.  Na miejscu uczniowie zostali podzieleni na 2 grupy i na zmianę zwiedzali Wawel i Katedrę. Pogoda niezmiennie sprzyjała wycieczkowiczom. Wielką atrakcją było wejście na wieżę do Dzwonu „Zygmunt”. Chwila zadumy miała miejsce w kryptach, gdzie pochowani są wielcy Polacy, a wśród nich królowie i ich rodziny, A.Mickiewicz, J.Słowacki, J.Poniatowski, T.Kościuszko, W.Sikorski, J.Piłsudski, M. i L.Kaczyńscy. Następnie nasza wycieczka udała się w kierunku Sukiennic, gdzie był czas wolny i możliwość zakupu pamiątek. O godzinie 15:30 wycieczka zaczęła zmierzać w powrotną drogę. Jednak… Zielona szkoła nie byłaby yieloną, gdyby nie cudowne przystanki na… lody!!!!
Dzień kolejny to Bielsko – Biała. Najważniejszy punkt to oczywiście wytwórnia filmowa. Dzieci zapoznały się z techniką produkcji filmów animowanych, obejrzały bajki tj. Bolek i Lolek i Reksio. Zwiedzanie było w formie warsztatów. Pani Przewodnik była przesympatyczna, bardzo ciekawie opowiadała dzieciom o wytwórni, wszystkie pochłonięte były jej opowieściami.
Z Bielska wycieczka udała się na Kalwarię Zebrzydowską. A tam zwiedzanie kościoła i… spotkanie niesamowitego brata Alberta, który porywał wszystkich opowieściami. Brat Albert posiadał niezwykłe umiejętności czytania w myślach. A mianowicie po zakupach zaprowadził dzieci do … kawiarenki na przepyszne ciastka „Chmurki. A jutro… Tak, jutro powrót do Warszawy… Czas się pakować!
Ostatni dzień zielonej szkoły i ostatni punkt  wyprawy – Wieliczka. Dzieci zwiedziły Kopalnie Soli. Następnie wszyscy szczęśliwi wyruszyli do Warszawy do  rodziców.
Pobyt na zielonej szkole dostarczył uczniom nowych wrażeń i pozytywnych przeżyć. Do Warszawy wrócili około godziny 18.00 uśmiechnięci i zadowoleni z mnóstwem wspaniałych wspomnień.
POWRÓT