Klasy szóste w teatrze Rampa

Screen Shot 2016-08-29 at 16.55.21

Klasy szóste w teatrze Rampa

W piątek 6 maja klasy szóste miały okazję obejrzeć  nowy musical  pt. „Książę czy żebrak” w rewelacyjnym wykonaniu młodzieżowego zespołu Tintilo, który występuje na deskach teatru Rampa. Adaptacja znanej powieści dokonana przez Teresę Kurpias-Grabowską okazała się niezwykła. Siłę przekazu wzmacnia piosenka, muzyka, gra świateł i znakomita scenografia. Po raz kolejny  nasze klasy  odwiedziły teatr Rampa, który konsekwentnie przybliża młodym widzom klasykę literatury w wykonaniu na najwyższym poziomie. Co ważne dla młodego widza – granica między dobrem i złem jest w pełni czytelna i może on utożsamić się z tymi, którzy postępują szlachetnie i odważnie bronią dobra.
Uczniowie zostali zaproszeni do szesnastowiecznego Londynu, gdzie w tym samym dniu przyszli  na świat dwaj chłopcy bardzo do siebie podobni. Ale dzieliło ich wszystko – nie może być większej przepaści niż dola żebraka i  pozycja następcy tronu.
Tyle,  że żaden z nich nie  był ze swojego życia zadowolony. Widzowie stają się świadkami zamiany ról i potem z zapartym tchem obserwują zmagania chłopców, którzy w jednej  chwili widzą, że tam, gdzie miała być nieograniczona wolność wprost  jeżą się  same nieprzyjemności i  cierpienia. Czy uda im się naprawić to, co w jednej chwili tak lekkomyślnie pogmatwali? Tylko dzięki pomocy  dobrych ludzi. Takich na swojej  drodze spotkał zarówno Edward Tudor  jak i Tom Canty.  
porywające piosenki, barwne stroje, wspaniała muzyka nawiązująca do starej  Anglii, szybkie zwroty akcji – to wszystko nie   pozostawia widzów obojętnym, a przy tym  – i to jest chyba najcenniejsze – nie ginie  przesłanie opowieści – abyśmy cieszyli się z tego, co mamy i kim jesteśmy. A także – co wyśpiewał zespół w finałowej piosence –  w każdej kondycji byli dla innych  ludzi życzliwi i wspaniałomyślni.  
„Jesteś młody czy dojrzały. przebojowy czy nieśmiały,
Czy w depresji w kącie płaczesz, czy ze spadochronem skaczesz,
Jedna myśl się w głowie rodzi, że nie o to w życiu chodzi,
Czyś żebrakiem, czy też księciem, dziel się z ludźmi swoim szczęściem.”
POWRÓT