koledy_1_2015_2016_abc02

Kolęda płynie  z wysokości…

„Kolęda płynie z wysokości,
Śpiewa na całego z wysokości,
Śpiewa na całego
I uczy miłości”
Poniedziałek 11 stycznia był w szkole radosnym  dniem  kolędowania. Rankiem cała brać szkolna zebrała się  na wspólnej modlitwie w kaplicy. Zaśpiewano kolędy, a potem  ksiądz  kapelan  wyjaśnił, że  pobłogosławi wszystkie sale, w których uczą się dzieci.   
Kolędowe błogosławieństwo rozpoczęło się od  trzeciego piętra i dotarło do parteru, gdzie uczą się młodsi. Drzwi klas oznaczono tradycyjnym napisem C+M+B 2016. Niech Chrystus błogosławi tym, którzy  spędzają  tu wiele lekcji!
Na tym kolędowanie się nie zakończyło. Wkrótce nadszedł czas szkolnego konkursu kolęd i pastorałek. Oto przez ponad  trzy godziny  kolędy i pastorałki oraz piosenki o bożonarodzeniowej tematyce rozbrzmiewały w sali widowiskowej.  Impreza otwarta  została  o godzinie 11, ostatnie przesłuchania odbyły się o 14. Występ oceniało jury w składzie Siostra Gabriela, pani Renata Oleksiak, pani  Anna Skrzypek. Fotoreporterem została tym razem Siostra Leonarda.
Zdumiewające było bogactwo pieśni o Bożym Narodzeniu zaproponowane przez  naszych uczniów. Wielu z nich występowało w duetach, przygotowało śpiew z akompaniamentem  kolegi lub koleżanki. Uczeń klasy 6c Nikodem Drobiecki przygotował całą grupę młodszych  koleżanek i kolegów,  którzy pod jego batutą  wykonali starą pastorałkę „Gore gwiazda Jezusowi”. Popłynęły kolędy stare, znane, ale także te  zapomniane, wykonano też pieśni regionalne  i staropolskie. Nie zabrakło w repertuarze nowych  pieśni o Narodzeniu Jezusa.  Występujące dzieci  grały na wielu instrumentach: pianinie, flecie, gitarze, perkusji, keyboardzie, skrzypcach. Do występów przygotowało się prawie 100 osób!
W naszej skarbnicy narodowej pieśni śpiewane w tym okresie liturgicznym zajmują wyjątkowe miejsce. Piękna tradycja łączy pokolenia Polaków, a te zapamiętane z dzieciństwa wspominane są przez całe życie z pietyzmem  i wzruszeniem. Dobrze, że  tak mocno  brzmią  w sercach kabackich uczniów.  
POWRÓT