„Łazienki Królewskie”

spacer_po_3c_2015_20161

„Łazienki Królewskie”

Historię Łazienek Królewskich klasa 3c  poznała dokładnie  zwiedzając je w dniu 23 czerwca, na miejsce uczniowie dojechali metrem. Dla klasy 3 c był to pożegnalny spacer  w tym gronie uczniowskim. Zakończenie długiej i ciekawej serii spacerów po Warszawie. Dzięki nim dzieci poznały historię miasta i mieszkańców, zarówno tych  wywodzących się z legend, jak  i współczesnych.
Spędzili tu, w Łazienkach  wspaniały, prawdziwie letni poranek i południe wśród zieleni, wspaniałych odrestaurowanych budowli. Łazienki Królewskie… Uroczymi ścieżkami przechadzają się pawie, baraszkują wiewiórki, wszystko oplecione jest pięknymi rabatami kwiatowymi i wspaniałą soczystą zielenią. Można tu znaleźć miejsce do odpoczynku, usiąść nad wodą, zaglądnąć do galerii sztuki. Nie słychać  szumu miasta. W każdy letni dzień warto przyjść, odpocząć w ciszy i w cieniu.
Łazienki nastrajają do zadumy nad historią naszego miasta i państwa.  Najstarsze przekazy podają, że gdzieś w rejonie współczesnych Łazienek Królewskich w XIII w.  znajdował się gród o nazwie Jazdów, o którym wiadomo, że w 1262 r. roku został najechany przez Litwinów, a w  późniejszych czasach powstał tu zwierzyniec. To tutaj, w miejscu dworu  wzniesiono w XVII w. murowany Zamek Ujazdowski. Stanisław Poniatowski nabył Ujazdów w 1764 roku, jednak jego zainteresowanie Łazienką Lubomirskiego wzmogło się w 1772 r.,  roku, kiedy to rozpoczęto budowę wczesnoklasycystycznego założenia pałacowo-parkowego.
Rezydencję rozbudowano, przekształcając ją do klasycystycznej formy znanej jako Pałac na Wodzie, powstał też szereg nowych obiektów, takich jak Stara Pomarańczarnia, Pałac Myślewicki, czy Teatr  na Wodzie. W salach Pałacu na Wodzie odbywały się także słynne obiady czwartkowe. . W północno-zachodniej części parku, dla uczczenia Konstytucji 3 Maja, rozpoczęto budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Uczniowie  poznali te miejsca podczas swojego ostatniego w tym roku szkolnym  wspólnego spaceru.