Łeba – zielona szkoła klas drugich

zielona_2a_2015_2016dd1

Łeba – zielona szkoła klas drugich

30 maja 2016r. klasy 2a i 2b wraz z s. Bartłomieją, p. Ewą Zawadzką, p. Anią Skrzypek i p. Norbertem Janc wyruszyli na 6- dniową zieloną szkołę na północ Polski.
Pierwszego dnia odwiedzili Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Pani przewodnik od samego początku dbała o to, aby dzieci przyswoiły sobie jak najwięcej słów z gwary kaszubskiej. Uwagę drugoklasistów przykuła najdłuższa deska świata, której długość 46,53 m stanowi Światowy Rekord Guinessa. Dom do góry nogami i utrzymanie równowagi podczas zwiedzania tego obiektu w środku było niezwykłą atrakcją i powodem wesołego nastroju małych podróżników. Poza  radością i żartami były też momenty wyciszenia i pamięci o naszych przodkach. W Domu Sybiraka klasy uczniowie 2a i 2b poznali ciężki los naszych rodaków zesłanych na Syberię. W Bunkrze Gryfa Pomorskiego mogli przeżyć „prawdziwy” nalot, dzięki specjalnym efektom akustycznym.
Drugiego dnia dzieci wraz z opiekunami udały  się do Sea Park Sarbsk. W fokarium  zobaczyły  foki w trakcie karmienia i treningów. Niezwykłą atrakcją turystyczną były również wszystkie polskie latarnie morskie, znajdujące się w jednym miejscu w parku miniatur w Sea Parku.
Kolejnego dnia wyruszyli  do Słowińskiego Parku Narodowego na rozległe ruchome wydmy. Dzieci bardzo dużo biegały i cieszyły się, że mogły być w tak przepięknym pustynnym  miejscu. Następnie wszyscy udali się na długi spacer brzegiem morza i kąpali się w promieniach słońca.
Następny dzień spędzili w Gdyni. Zwiedzili Akwarium Gdyńskie, gdzie można było ujrzeć bardzo dużo ekspozycji wodnej flory i fauny. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem przyglądały się niezwykłym gatunkom ryb, płazów i gadów z różnych rejonów świata. Potem cała grupa poszła zwiedzić statek- muzeum „Dar Pomorza”. W środku można było zobaczyć m.in. maszynownię, kajuty dla praktykantów, kabinę nawigacyjną oraz elegancki salon komendanta.
Rodzinny Park Rozrywki był kolejnym punktem zielonej szkoły. W piątek dzieci spędziły czas na niezapomnianej zabawie. Mogły zwiedzić m. in. park dinozaurów, małpi gaj, wioskę indiańską, płukalnię złota. Skorzystały również z pontonowej zjeżdżalni wodnej.
Należy dodać, że każdego dnia klasy 2a i 2b wybierały się na około 2- godzinny pobyt na plaży w Łebie. Oczywiście dzieci budowały zamki z piasku, grały w piłkę i moczyły nogi w morzu. W czasie pobytu nad Morzem Bałtyckim pogoda dopisała, ponieważ każdego dnia było bardzo ciepło i słonecznie.
W sobotę o 7.00 dzieci licznie zgromadziły się w kościele św. Jakuba w Łebie, gdzie sprawowana była msza św. w intencji całej grupy. Po śniadaniu, podziękowaniu za mile spędzony czas i bardzo smaczne jedzenie wyruszyli do miasta w województwie kujawsko- pomorskim. Drugoklasiści wraz z opiekunami zatrzymali się we Włocławku, aby zwiedzić Muzeum Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Potem udali się również do sanktuarium tego wielkiego polskiego męczennika, aby pomodlić się za naszą ojczyznę i wszystkich Polaków. Po wizycie w diecezji włocławskiej, następnie bezpośrednio pojechali do Warszawy,  do stęsknionych rodziców.
POWRÓT