Na plan filmowy marsz!

plan_filmowy_5a_2014_20151

Na plan filmowy marsz!

W dniu 9 czerwca klasa 5 a odbyła wycieczkę do Wytwórni Filmów Fabularnych przy ul. Chełmskiej 21. Tam właśnie znajduje się jedyny w Polsce udostępniony do zwiedzania plan filmowy. Zajęcia na temat powstawania filmu w takim miejscu nabierają szczególnego smaku. Klasa 5 a, która ma już na swym koncie inscenizację o Powstaniu Warszawskim, poczuła się tutaj natychmiast jak ryba w wodzie. Tydzień wcześniej zwiedziła Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, teraz kompletowała wiedzę o filmie fabularnym.

W potężnej hali umieszczono to, co pomagało twórcom stworzyć film „Miasto 44”. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość poddania się drobnej charakteryzacji, założenia powstańczej bluzy i nakrycia głowy. To wstęp, który przebiegał w miłej atmosferze, a pozwolił poczuć na chwilę posmak sztuki filmowej.
Potem uczniowie wędrowali po hali poznając kolejne zawody filmowe, zakres obowiązków, etapy powstawania filmu. Tworzywo składające się na ostateczny efekt kinowy – dźwięk, obraz, światło, efekty specjalne. Mogli zobaczyć, gdzie powstawały sceny powstańcze, przejść przygotowanym do potrzeb filmu kanałem. Pokazano też sekrety postarzania (patynowania) strojów i rzeczy potrzebnych na planie filmowym. W hali znajduje się też mieszkanie głównego bohatera filmu, w którym nagrywano sceny okupacyjne (mieszkanie niezniszczone) oraz z czasów walk, z oberwaną od ulicy ścianą. Jak stworzyć scenografię realistyczną, ale przecież nieprawdziwą? Pani pokazała szereg sposobów i stosowanych przez filmowców materiałów i sposobów.
Wycieczka uporządkowała wiedzę filmową uczniów, a sprawiła im niemało frajdy. Załączone zdjęcia ukazują te szczególne chwile.
 
 

 

 

POWRÓT