Niezapomniane lekcje

fajna_ferajna_2015_201602

Niezapomniane lekcje

W dniu 10 września uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w nietypowych lekcjach historii i języka polskiego. Do szkoły przyjechało troje niezwykłych gości: autorka książki „Fajna Ferajna” pani Monika Kowaleczko-Szumowska, bohaterka książki i filmu pani Halina oraz reżyser pan Tomasz Stankiewicz, który przygotował półgodzinny film na podstawie powieści.
Kto należał do tej intrygującej tytułowej „fajnej ferajny”? Ciekawość słuchaczy szybko została zaspokojona. Ferajna pokazała twarze swoich bohaterów. Lekcję rozpoczęła prezentacja, ukazująca sylwetki bohaterów książki o losach osób, które jako dzieci przeżyły Powstanie Warszawskie i miały w nim swój udział. To pięciu chłopców i trzy dziewczyny. Wiek od 9 do 17 lat. Oto „Miki Bandyta” – powstańczy gazeciarz, miłośnik przedwojennej bajki o myszce Miki, Jaga – bohaterska łączniczka, która dwadzieścia razy przeskakiwała Aleje Jerozolimskie, za co otrzymała odznaczenie, które niestety szybko zgubiła, łącznik kanałowy Hipek, Basia, ukrywająca się w piwnicy, Jureczek, Halusia. Jest także wspomnienie o bohaterskim Antku Rozpylaczu, który zginął od niemieckiej kuli i pochowany został z wielkim płaczem i rozpaczą całej ulicy .
Naszym gościem specjalnym była bohaterka książki i filmu pani Halina, która barwnie opowiedziała zebranym o swoim życiu podczas okupacji i Powstania Warszawskiego. Halusia –wówczas mieszkanka Powiśla – podczas powstania tylko 10 lat – miała pod opieką czarnego pieska o imieniu Perełka oraz białą kotkę angorską Psotkę. Zwierzaki przeżyły powstanie i dzielna dziewczynka niosła je po kapitulacji przez pół miasta, a potem wyjechały z nią do obozu w Pruszkowie. Scena, gdy nad przerażoną dziewczynką pochyla się wysoki esesman, który… daje mleko jej zwierzętom, została nam opowiedziana tak sugestywnie, jakby wydarzyła się wczoraj.
Następnie uczniowie brali udział w projekcji filmu „Fajna Ferajna czyli Powstanie Warszawskie oczami dzieci”, po części dokumentu, którego bohaterami są współczesne, warszawskie dzieci, które za sprawą pewnego dzienniczka trafiają do Muzeum Powstania Warszawskiego, by w pustym gmachu przeżyć niezwykłe spotkanie z piątką bohaterów „Fajnej Ferajny”. Pan Tomasz – reżyser filmu – uchylił rąbka tajemnicy i opowiedział, jak trudno pracowało mu się nad produkcją, w której występował dziecięcy zespół – dziewczynka Zosia i jej trzech kuzynów. „To był żywioł – wspomina jeszcze teraz – którego nie można powstrzymać”.
Pan reżyser z dumą prezentował nam swoje najnowsze trofeum – replikę przedwojennej szabli. Jest to Brązowa Szabla – nagroda zdobyta we wrześniu na VI Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w kategorii film dokumentalny.
Na koniec uczestnicy mogli otrzymać autografy twórców i bohaterki, kupić zarówno książkę jak i film. Uczniowie byli pod wrażeniem spotkania z tak ciekawymi osobami, zgodnie ocenili lekcję na ocenę celującą!