Odsłonięcie pamiątkowych tablic „MOI PRZODKOWIE W ARMII KRAJOWEJ”

otwarcie_wystawy_2014_2015j21

Odsłonięcie pamiątkowych tablic „MOI PRZODKOWIE W ARMII KRAJOWEJ”

W piątek 16 stycznia miało miejsce w szkole zamknięcie realizowanego od września projektu edukacyjnego poświęconego Powstaniu Warszawskiemu.

Cała wspólnota szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi zgromadziła się rano w kaplicy, gdzie zaprzyjaźniony ze szkołą ks. prałat Tadeusz Bożełko odprawił Mszę Świętą w intencji Ojczyzny i Tych, którzy walczyli o jej wolność. Ksiądz Prałat w homilii nawiązał do osoby bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Przywołał, tak lubiane przez ks. Jerzego słowa Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego „Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny. Będziecie wtedy mogli jak orły przebić się przez wszystkie dziejowe przełomy, wichry i burze nie dając się spętać żadną niewolą. Pamiętajcie – orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko.[…] –Pamiętajcie, że i Wy jesteście z pokolenia orłów. Niech to będzie dla was znakiem, programem i ukazaniem drogi.”


Po Eucharystii nastąpiło oficjalne otwarcie i poświęcenie stałej wystawy poświęconej żołnierzom Armii Krajowej. Pamiątkowe tablice przygotowały rodziny z naszej szkoły, których przodkowie byli członkami Armii Krajowej, bądź walczyli w Powstaniu Warszawskim. Na inicjatywę odpowiedziało 20 Rodzin, których praca zaowocowała powstaniem 23 tablic. Wśród prac znalazła się również przygotowana przez nauczycielkę historii p. Joannę Człapską tablica poświęcona s. Wandzie Garczyńskiej i wspólnocie sióstr niepokalanek  mieszkającej i posługującej, podczas wojny w klasztorze przy ul. Kazimierzowskiej.

Naszą małą uroczystość uświetnił swoją obecnością Pan Aleksander Wiechowski – uczestnik  i świadek Powstania Warszawskiego, który pełen wzruszenia podziękował za to, że pamięć o Polakach walczących o wolność stolicy i Ojczyzny jest u nas tak bardzo kultywowana.

Słowo podziękowania skierowała do nas również Pani Krystyna Ostrowska – Biernacka, prezes Fundacji Nasza Historia, która to fundacja współuczestniczyła w realizacji projektu.


Spotkanie przeplatane było śpiewem piosenek powstańczych, które intonowali uczniowie klasy piątej, a wtórowali im niemal wszyscy uczestnicy.   


Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej wystawy i do realizacji całego projektu edukacyjnego.  

POWRÓT