Pani Magdalena Zarębska wśród uczniów – relacja Marianki Kaźmierczak

p_zarebska_2015_2016_2_1sd6

Pani Magdalena Zarębska wśród uczniów – relacja Marianki Kaźmierczak

Pani Magdalena Zarębska wśród uczniów – relacja Marianki Kaźmierczak

 
„Cieszę się, że mogę podzielić się moją fascynacją z Czytelnikami. Bajka o Nikiszowcu wydana w dwóch językach jest spełnieniem mojego marzenia. Ślązacy przeczytają ją bez problemu, a takie „krojcoki”, jak ja, z przyjemnością przypomną sobie brzmienie rzadko używanego języka.”
Magdalena Zarębska
We wtorek 23 lutego klasy 1-3 uczestniczyły w spotkaniu z panią Magdaleną Zarębską, autorką wielu książek m.in.  „Borys i zajączki”, „Ida i Filip, przyjaciel koni” oraz „Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali”.
Uczniowie  dowiedzieli się bardzo dużo o gwarze śląskiej to dzięki książce pod tytułem   „Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali”. Została ona wydana dwujęzycznie. Górna połowa kartek  zapisana jest po polsku, a dolna w gwarze  śląskiej.
Pani Magdalena pokazała uczniom prezentację „Słowa śląskie”,  fotografie różnych przedmiotów, kwiatów, zwierząt opisywała  w gwarze śląskiej. Dzięki temu dzieci poznały i nauczyły się  wielu słów i zwrotów  języka tego regionu.  Pani Magdalena  recytowała też  wiersze i zaśpiewała piosenkę po śląsku. Następnie przeniosła uczniów w inne  rejony  językowe – aż na Kaszuby, zaśpiewała im kaszubską piosenkę. Dla zainteresowanych – nuty do  tej piosenki można znaleźć w szkolnej  gablocie pamiątek  na pierwszym piętrze. Wreszcie przyszła pora na gwarę … warszawską – uczniowie  wysłuchali piosenki warszawskiej.
Na koniec uczniowie zadawali gościowi rozmaite pytania – o to, ile pisarka miała lat, gdy napisała pierwszą książkę, ile ma na swoim koncie książek, skąd czerpie inspiracje.
Miła, radosna atmosfera spotkania uczyniła go  niezapomnianym.   
POWRÓT