Poranek u Niepokalanek

jaselka_2015_2016_th104

Poranek u Niepokalanek

W sobotę  19 grudnia  w godzinach 11-14 odbyło się adwentowe spotkanie wspólnoty szkolno-przedszkolnej. Kulminacyjnym wydarzeniem była  premiera tegorocznych jasełek w wykonaniu  połączonych sił klas 3a i 3b. Reżyserem niezwykłego spektaklu była pani Renata Oleksiak, a  scenografia  wyszła spod ręki pani Jolanty Frieze.  Śpiew kolęd  przygotowała pani Anna Skrzypek.
Występ był złożony z czterech  aktów, bardzo różnorodnych, zapowiadanych śpiewem  przez troje dzieci  w strojach ludowych. Tekst pióra  Wandy Chotomskiej wpisuje  zbawcze wydarzenia  w dwa   wymiary i światy. Jeden z nich to  Ziemia Święta (pierwszy akt) – poszukiwanie domu przez Józefa i Maryję, odrzucenie przez ludzi, znalezienie  schronienia  na uboczu,  w pustej, starej szopie. Drugi akt przenosi nas w polskie Tatry, pomiędzy  wesołych, ale ubogich i często głodnych  pastuszków, którzy przy ogniu z pieczonymi jabłuszkami poznają biblijną  historię upadku pierwszych ludzi i zapowiedź zbawienia. To właśnie tym polskim juhasom, zmorzonym snem jawią się zastępy anielskie z radosną nowiną o Bożej Dziecinie. Ruszają  zatem do  Betlejem! Kolejny –  trzeci akt – znów jesteśmy w Ziemi i Historii Świętej. Tym razem gościmy w pałacu Heroda –  tu rozgrywa się dramatyczna walka o duszę zagubionego człowieka – a król Herod obarczony  jest wszystkimi naszymi, ludzkimi pokusami  – pożądliwością władzy, znaczenia, posiadania, wygody, luksusu. Herod to każdy z  nas. Znamy dzieje tego biblijnego władcy. Kiedy  dociera do niego Dobra Nowina za pośrednictwem trzech Mędrców, odrzuca ją i tym samym się pogrąża – w chaosie własnych pragnień, lęków i kłótni, umiera osamotniony. Tymczasem my – widzowie-  podążamy dalej, do Betlejem. W czwartym akcie razem z góralami, mędrcami, wszystkimi mieszkańcami Polski, ludźmi różnych profesji,  kłaniamy się Dzieciątku Jezus, oddajemy  mu  w darze  swe życie, a Ono ma moc je przemienić.
Wspaniały tekst skrzy się  humorem  sytuacyjnym, słownym, a młodzi artyści wykorzystali  te cechy dramatu znakomicie. Tak długi występ dla  dziesięcioletniego aktora  to niezwykłe wyzwanie. Dzieci  znakomicie recytowały  swe teksty, śpiewały kolędy i pieśni, tańczyły. Wielkie  ukłony za tyle  wrażeń, które  publiczności dały okazję do refleksji i zabawy.W tym mądrym dramacie współczesny człowiek przygląda się swoim wyborom i  miejscu w życiu. Gdzie stoisz? Dokąd zmierzasz? Do złotej sali Heroda czy do  niepozornej szopy?  
Popłynęły życzenia, które zebranym w sali gościom złożyła Przełożona  s. Gabriela.
Tradycyjnie po zakończeniu jasełek przybyli licznie goście mieli okazję do zaopatrzenia się w świąteczne wypieki, paszteciki, pasztety siostry Bogusławy, mogli nabyć stroiki na stół, ozdoby choinkowe, ręcznie wykonane karty świąteczne, kupić sianko, opłatki. Kawiarenka zapraszała też do chwili wytchnienia przy dobrym ciastku i aromatycznej kawie wśród przyjaciół i znajomych z przedszkola i ze szkoły.                                                                                         
Tradycyjny poranek  u Niepokalanek otwarł drzwi Świąt Bożego Narodzenia.  
POWRÓT