Przy wigilinym stole

Przy wigilijnym stole łamiąc opłatek święty…

Wtorek 22 grudnia to ostatni dzień szkolny przed Świętami Bożego Narodzenia.  Po roratach starszych uczniów czekało jeszcze tylko 5 lekcji. Młodsi w strojach galowych  oczekiwali na występ koleżanek i kolegów z klas trzecich, którzy o godzinie 9 pokazali im swoje przedstawienie jasełkowe.

Następnie  wszystkie klasy 1- 3 zebrały się  w udekorowanej odświętnie jadalni, by uczestniczyć w szkolnej wigilii.  O godzinie 10:00  Siostra Leonarda odczytała fragment Ewangelii o Narodzeniu Jezusa, po czym Siostra Gabriela  złożyła obecnym życzenia. Wówczas wszyscy przełamali się opłatkiem, składając  życzenia, a następnie  zasiedli  do nakrytych na biało i udekorowanych stołów, by zjeść wigilijny posiłek. Wkrótce wszystkie  klasy i nauczyciele  przeszli do sali widowiskowej, gdzie odbyło się tradycyjne już kolędowanie. Siostra Dyrektor wręczyła także nagrody dla najlepszych  recytatorów oraz autorów prac  plastycznych o tematyce Bożego Narodzenia.   Każda klasa wykonała  po dwa dowolne utwory  – kolędy lub pastorałki. Brzmiały one wyjątkowo radośnie. Wkrótce wszystkie dzieci pełne  energii i radości  powędrowały   do  domów, niosąc  otrzymane  kartki  ze  szkolnej poczty świątecznej oraz aniołka  z piernika i opłatek dla rodziny. Najstarsi z rodzeństwa przyjęli świąteczne życzenia od sióstr i wychowawczyń dla  rodziców.
Szkoła opustoszała, ale nie zamknęła  swoich  drzwi – już  trwały prace w kaplicy, by przygotować  szopkę, choinki, udekorować świątynię przed  uroczystą Pasterką,  na której  miało  się  spotkać wielu, wielu  uczniów  i  ich rodziny.