Smaki Ameryki!

011.P1030484 (1024x683)

Smaki Ameryki!

Tegoroczny XVII Piknik Kabacki przebiegał pod hasłem: „Odkrywamy Amerykę”. Przygotowania do tego wydarzenia w ramach projektu edukacyjnego  rozpoczęły się wiele  tygodni wcześniej. Nauczyciele tańca opracowali układy i ćwiczyli  tańce, panie anglistki  trenowały śpiew amerykańskich hitów,  rodzice dzielili się obowiązkami, uczniowie klas 6 i 7  projektowali  stoiska i zadania związane ze swoim tematem, wszyscy musieli przemyśleć sprawę stroju na  występ taneczny.

Wreszcie nadszedł   dzień pikniku  – sobota 16 czerwca. Wydarzeniem, które otwiera imprezę jest  zawsze koncert w wykonaniu  wszystkich klas w sali widowiskowej dedykowany kochanym rodzicom. Nic dziwnego, że  przyciągają te koncerty całe rodziny uczniów.  Najpierw  prezentowały się klasy młodsze, które śpiewały piosenki amerykańskie i tańczyły. Oto co pokazały publiczności dzieci przygotowane przez pana Kamila: klasa 1a – country polka, 1b – polka kowbojska, klasa 2a – polka na Dzikim Zachodzie, 2b – szlakiem plemienia Apaczów czyli tańce indiańskie, klasa 3a – taniec country, 3b – taniec amerykański jive, 3c – country blues. Uczniowie śpiewali także amerykańskie piosenki. Zebrali rzęsiste brawa.

Po  tej części  koncertu nastąpiła „wymiana” publiczności na rodziny uczniów klas starszych. Przed nimi występował jeszcze urocza Ala Makowska z klasy 3a ze swoją konkursową piosenką. Tańce starszych klas przeplatane były solowymi występami szkolnego „Konkursu  Gwiazd”.  Wszystkie układy związane były oczywiście z kulturą i muzyką Stanów Zjednoczonych, a przygotowane zostały przez panią Joannę Dziedzianowicz-Ryttel, która te występy koncertowo poprowadziła. Klasy kolejno prezentowały swoje układy.  Najpierw klasa 6a w strojach z Dzikiego Zachodu, po nich Antoni Jarmoch z krótkim koncertem na gitarze elektrycznej. Kolejna klasa Antka czyli 5a w strojach indiańskich odtańczyła taniec Szoszonów, następnie zbuntowana młodzież lat 80-tych (koszule, dżinsy z lekka podarte, opaska na głowie) czyli klasa 6b.  Klasa 4a wystąpiła w wyrazistej czarno-białej stylizacji  do muzyki Michaela Jacksona,  a jeźdźcami  Dzikiego Zachodu została  klasa 5b.  Nastąpiła też  zmiana klimatu –  uwodzicielską stylizację a la Elvis Presley  wykonała  klasa 4b, następnie publiczność podziwiała  kolorowy,  zadziorny  rockowy taniec   klasy 4c. Na koniec dostojny  polonez  w strojach krakowskich w wykonaniu klasy 5c, która  wcieliła się w rolę Polonii amerykańskiej.  Koncert trwał prawie  dwie godziny, ale nikt nie nudził się ani minuty. Zakończyła go francuska piosenka Ani i Łucji z klasy 7b, które wystąpiły z nią na konkursie piosenki francuskiej.

Teraz piknik przeniósł się na teren wokół szkoły, stoiska tematyczne kusiły zabawami, krzyżówkami i ciekawie opracowanymi plakatami – dotyczyły one tematyki historii USA, Polonii w Ameryce, wynalazków, ciekawostek przyrodniczych tego wielkiego obszaru.   Oczywiście działała szkolna kawiarenka, grill, bar sałatkowy, można było ochłodzić się lodem , skosztować  waty cukrowej, popcornu. Rozgrywano mecze piłkarskie. Z ogromnym zainteresowaniem  słuchano występów zaproszonej gwiazdy finalisty konkursu The Voice of Poland – Antoniego.

Miłym końcowym akcentem był konkurs na najlepsze stroje rodzin biorących udział w pikniku, a emocje wzbudzało – jak zwykle – losowanie nagród wśród uczestników pikniku.

Wydarzenie jakim jest  coroczny Piknik Kabacki zawsze przyciąga tłumy gości, absolwentów szkoły i stanowi  wkład w budowanie jedności szkolnej  społeczności. Także tym razem adresatów podziękowań za radosną, wspólną pracę przy organizacji pikniku było bardzo, bardzo wielu… Bóg zapłać!