Spotkanie autorskie z Panią Moniką Kowaleczko – Szumowską

Spotkanie autorskie z Panią Moniką Kowaleczko – Szumowską

4 maja 2015 roku na Stadionie Narodowym rozpoczęła się 6 edycja Warszawskich Targów Książki będących największym literackim wydarzeniem w Polsce. W ramach tegorocznej edycji zostało zaproszonych ponad 800 autorów i autorek książek. Jedną z nich była pisarka Monika Kowalczeko-Szumowska, w której spotkaniu autorskim wzięli udział m. in. uczniowie naszej szkoły z klas 6A, 6B i 6C. 
Zaproszenie nas na Warszawskie Targi Książki to efekt współpracy prowadzonej przez naszą szkołę z Wydawnictwem BIS w ramach organizacji spotkań z Łukaszem Wierzbickim i kiermaszem jego książek. Spotkanie na Stadionie dotyczyło publikacji „Fajna Ferajna” oraz filmu o tym samym tytule poświęconemu Powstaniu Warszawskiemu. Autorka omówiła książkę, wspólnie z jedną z bohaterek tamtych wydarzeń Basią, dziś seniorką, a podczas powstania 13-letnią dziewczynką pomagającą żołnierzom AK na ulicach w budowaniu barykad przed Niemcami. 
Uczniowie mogli się dowiedzieć o inspiracji autorki do napisania książki „Fajna Ferajna, czyli odnalezieniu starego pamiętnika w którym mali uczestnicy Powstania Warszawskiego zapisywali swoje losy, przeżycia, myśli podczas trudnych wydarzeń dwumiesięcznych walk z Niemcami w 1944 roku. Po wystąpieniu autorki i pani Basi, zebrane na spotkaniu dzieci mogły obejrzeć film „Fajna Ferajna”, a następnie porozmawiać z reżyserem Tomaszem Stankiewiczem o jego produkcji. Po spotkaniu autorka, reżyser i pani Basia rozdawali autografy i odpowiadali na pytania uczniów związane z książką, nagrywaniem filmu oraz Powstaniem Warszawskim. 
Uczniowie mogli również zakupić książkę i film „Fajna Ferajna” oraz otrzymać plakat promujący tą inicjatywę. Spotkanie zostało bardzo pozytywnie odebrane przez dzieci i zakończyło się oklaskami dla autorów produkcji książkowo-filmowej.
POWRÓT