W starym dworku czyli wycieczka tropami Adama Cisowskiego

wycieczka_kl6_10_2015_201616

W starym dworku

czyli wycieczka tropami Adama Cisowskiego

 

Akcja lektury „Szatan z siódmej klasy” rozgrywa się w starym polskim dworze. W środę 28 października klasy 6a i 6c w ramach pracy nad tą książką Kornela Makuszyńskiego odbyły ciekawą wycieczkę do dworu w Suchej.

Sucha koło Grębkowa położona jest na pograniczu Mazowsza i Podlasia, nad rzeczką Kostrzyn. Grupa wyniosłych drzew ukrywa stary dwór, którego jasne ściany widoczne są już z ulicy. Budynek powstał w 1743 r. i był siedzibą rodu Cieszkowskich. To właśnie tutaj przyszedł na świat August Cieszkowski, wybitny filozof epoki romantyzmu. W 1787 r. w drodze do Siedlec zatrzymał się we dworze sam król Stanisław August Poniatowski. Po II wojnie światowej został przeznaczony na mieszkania pracowników PGR. Na wiekowej werandzie trzymano traktor…

Dobre duchy domu przywiodły tutaj profesora Marka Kwiatkowskiego w końcu lat 80. ubiegłego wieku. Dwór od dłuższego czasu był już opuszczony, dach miał zapadnięty, okna zabite deskami. Profesor z całym zapałem zabrał się za odbudowę zrujnowanego zabytku i ocalił go od unicestwienia. Wokół dworu, na rozległym terenie, stoją także drewniane obiekty tworzące skansen budownictwa drewnianego tego regionu – uczniowie zobaczyli chaty, maneż, stodołę, spichlerz, wikarówkę. Zwiedzili wnętrze chłopskiej chaty.

Dwór wypełniają stare meble i sprzęty. Nawet detale pokrywa patyna czasu. Tutaj naprawdę czuje się atmosferę przeszłości, wygląda przez okna do parku, jakby zaraz miał stamtąd nadejść bohater starej lektury. Okazało się, że właśnie w tym dworze nagrywano nową ekranizację „Szatana z siódmej klasy”, a także wiele innych filmów, których akcja toczy się w polskim dworku. Za domem, obok werandy, stoi ogromna lipa – rówieśnica dworu – drzewo o bardzo grubym potrójnym pniu. W rozwidleniu jej konarów twórcy filmu ukryli skarb napoleońskiego oficera. Skarb, który tak błyskotliwie odszukał młodociany detektyw Adam Cisowski.

POWRÓT