W stronę historii – klasa 3c

wstronehistorii_3c_2015_2016_rd04

W stronę historii – klasa 3c

Bitwa o Olszynkę Grochowską odbyła się 25 lutego 1831 roku i była najbardziej krwawą bitwą powstania listopadowego. 40-tysięczna armia polska zastąpiła wtedy drogę maszerującemu traktem brzeskim na Warszawę 60-tysięcznemu głównemu ugrupowaniu armii Imperium Rosyjskiego. Bitwę uznaje się za nierozstrzygniętą, ponieważ zmusiła obie strony do odwrotu, jednakże uniemożliwiła wojskom rosyjskim szturm Warszawy.
Co roku grupa rekonstruktorów inscenizuje to wydarzenie. Rok temu w widowisku brali udział ułani z 1. Pułku Ułanów Krechowieckich im. Bolesława Mościckiego, uzbrojeni w szable, lance i broń palną z epoki, a także piechota wyposażona w broń palną długą oraz kilka armat.
5 kwietnia 2016 klasa 3c  miała wspaniałą okazję do spotkania z przewodnikiem w Muzeum miasta Warszawy, panem Patrykiem Jaworkiem, który powitał uczniów na warsztatach edukacyjnych  ubrany w strój ułana z czasów powstania listopadowego.
Z ogromną pasją opowiedział  o tamtych dniach walk, o obronie wojsk polskich pod dowództwem najlepszych strategów generała Chłopickiego, generała Bema, generała Sowińskiego.
Zajęcia podzielone na trzy części rozpoczęła krótka prezentacja multimedialna, następna była praca z mapą Warszawy i  podpisywanie nazw dzisiejszych ulic stolicy lokując je w odpowiednich dzielnicach.
Okazało się, że najwięcej nazw ulic mających związek z bitwą o Olszynkę Grochowską znajduje się na Pradze. Był to świetny sprawdzian wiedzy historycznej zdobytej podczas prezentacji. Uczniowie mieli także okazję wysłuchać  najsłynniejszej w tamtym czasie pieśni „Warszawianki’’ nawet w nowoczesnych zaskakujących  aranżacjach.
   Na zakończenie zajęć wszyscy  wykonali   czapki „rogatywki” z czasów powstania listopadowego. Do tej pracy trzeba było uzbroić się w cierpliwość i wytrwałość jak na powstańca przystało. Kiedy uczniowie mieli  gotowe „rogatywki’’ na głowach, sformowali iście żołnierski oddział ułanów. Tak wyposażeni wrócili radośnie do szkoły, wzbudzając podziw przechodniów warszawskich ulic. To była bardzo ciekawa lekcja historii.
POWRÓT