Witaj majowa jutrzenko!

3_maj_2015_2016_d_302

Witaj majowa jutrzenko!

Dzień 28 kwietnia klasa 5a przeżyła wyjątkowo. Przygotowała ona inscenizację poświęconą  rocznicy Konstytucji 3 Maja i w tym dniu wystąpiła   aż trzykrotnie. Najpierw na lekcji czwartej dla klas 1-3, następnie dla starszych klas, a o godzinie 16 dla swoich najmilszych gości  – Rodziców i rodzin.   Ten ostatni  występ był najbardziej  udany.
Sam Julian Ursyn Niemcewicz zaprosił do obejrzenia  fragmentów swojej sztuki „Powrót posła”. Publiczność otrzymała wyjaśnienia dotyczące politycznych sporów tamtych czasów – skłóconych obozów patriotów i konserwatystów.  Dom Podkomorzego także huczał od tych sporów. Po przyjeździe jego syna Walerego, tytułowego posła na sejm,  następuje radosne świętowanie.
Krótki spektakl zapraszał też widzów na radosne warszawskie ulice w dniu 3 maja 1791 r., do sali zamkowej, gdzie król zaprzysięgał konstytucję. Tutaj najsilniej  brzmiał głos wzywający do zgody narodowej:
„Zapamiętajże narodzie:
W waśni zguba, siła w zgodzie!”
Niestety, brak tej zgody doprowadził naród  do tragedii – wojny w obronie konstytucji, upadku Rzeczpospolitej i utraty niepodległości. Nasi aktorzy ukazali jednak trwałe zdobycze tamtych dni –  uniwersalną ideę  patriotyzmu i święto  narodowe w dniu 3 maja.
Program kończy się współcześnie – nutą pełną umiłowania ojczystego kraju i naszego miejsca  na ziemi. Wiktoria Wójtowicz w finale  zachęcała  widzów słowami wiersza:
„Nauczmy się na pamięć tego kraju,
litera po literze, dzień po dniu,
co oczy po horyzont ogarniają,
co zdarzyć się nam może tylko tu…”
Inscenizację ubarwił wspaniały polonez całej klasy, a wcześniej  kujawiak, wykonany we dworze Podkomorzego przez  dwie pary. Wymownie  zabrzmiały zarówno stara pieśń „Witaj majowa jutrzenko” oraz prosta, współczesna  piosenka o ojczystej ziemi:
„Tu wszędzie jest  moja ojczyzna,
tu każdy kwiat do niej się przyzna,
źdźbło trawy najmniejsze podszepnie mi wiersze,
tu wszędzie jest moja ojczyzna.”
Wielkie wrażenie uczyniła  na słuchaczach piosenka z repertuaru Jana Pietrzaka „Jest takie miejsce” w wykonaniu  Basi Wróbel i Małgosi Bosek.   
W programie wykorzystano także talenty muzyczne Danieli Spurtacz, która na fortepianie  grała jeden z mazurków Chopina i Krzysztofa Wilka, który  także grał na fortepianie   piosenkę patriotyczną.  
Warto podkreślić wspólny wysiłek całej klasy – każdy uczeń recytował, tańczył, śpiewał. Tylko dobra współpraca, zrozumienie i poczucie odpowiedzialności mogły zakończyć się tak, jak  to się stało – występem na  dobrym poziomie. Artyści w pełni zasłużyli na słowa  uznania, które po ostatnim występie usłyszeli  z ust  rodziców i księdza kapelana.
Scenografia  była dziełem pani Małgorzaty Milka, za oprawę muzyczną odpowiadała pani Anna Skrzypek, choreografia powstała  dzięki  pracy pani Joanny Dziedzianowicz. Scenariusz przygotowała pani Barbara Skowron, reżyserią zajęły się s. Edyta i Barbara Skowron.  Kostiumy powstały dzięki pomocy  pani Anny Urbańskiej.
POWRÓT