Wycieczka do MUZEUM NARODOWEGO

muzeum_narodowe_2015_2016g1

Wycieczka do MUZEUM NARODOWEGO

„… nie podobna prawie wierzyć swoim oczom, aby artysta był w stanie wydobyć w obrazie taką przedziwną plastykę, oraz bajeczną siłę i prawdę kolorytu” – tak pisała o pastelach Leona Wyczółkowskiego Zofia Stankiewiczówna.
Wystawa „Mistrzowie pastelu”  29 X 2015 –  31 I 2016
Byliśmy, potwierdzamy opinię o urzekającej  urodzie i niezwykłym wyrazie dzieł wykonanych w tej technice!
Dnia 9 XII 2015 roku trzy klasy wybrały się do Muzeum Narodowego w Warszawie na wystawę „Mistrzowie pastelu”. Były to klasy III a, III b i  VI a. Wcześniej, w dniu 20 listopada,  wystawę zwiedziła klasa III c. Fotografie pochodzą z wycieczki klasy III c.
Klasy III a,  III b i III c  uczestniczyły  w towarzyszącej  wystawie lekcji muzealnej  „Jak malować pastelami?”. Klasa VI a była na lekcji „Pastelowe sławy”. Wspaniała  ekspozycja wystawiona była w siedmiu salach. Na wystawie zgromadzono blisko 250 pasteli z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Była to pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja dzieł wykonanych w tej technice, a zarazem wyjątkowa okazja do zapoznania się ze studyjnymi zbiorami muzeum. Program towarzyszący wystawie  ukazał publiczności piękno, subtelność i  różnorodności dzieł wykonanych w technice pastelu. Przybliżył  również historię tej techniki oraz sylwetki europejskich i polskich mistrzów pastelu.
Prezentowane były portrety, krajobrazy oraz sceny rodzajowe.  Dopełnieniem zwiedzania był w Sali 7 aneks konserwatorski, pokazujący, jakim wyzwaniem dla konserwatora jest delikatna technika pastelu. Pastele, z uwagi na swą delikatność , nie mogą być często pokazywane ani wypożyczane. Są bardzo wrażliwe na mechaniczne uszkodzenia, zwłaszcza na osypywanie się.
W salach zebrano wybitne dzieła tak znakomitych europejskich i polskich mistrzów pastelu, jak Elisabeth Vigée-LeBrun, Jean-François Millet, Stanisław Wyspiański, Leon Wyczółkowski,  Stanisław Ignacy Witkiewicz, Teodor Axentowicz, Olga Boznańska.
Przewodnicy  opowiedzieli uczniom na wstępie zajęć  historię pasteli.  Następnie  klasy trzecie otrzymały karty pracy. Każdy mógł swobodnie oglądać obrazy, szukając rozwiązań na wybrane zadania w szczególnych salach. Otrzymane wskazówki uczniowie klas trzecich wykorzystali  w swoich rysunkowych wprawkach, które wykonali na miejscu.
Natomiast klasa szósta podzielona została na sześć grup, które otrzymały zadanie odszukania we wskazanej sali portretu, do którego dostały tylko opis. Grupa miała odnaleziony obraz przeanalizować i odpowiedzieć na pytania z karty pracy.  Wybrane portrety okazały się  reprezentatywne dla różnych sposobów i technik portretowania. Od prywatnego, osobistego malowanego barwnymi plamami portretu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego poprzez słynny autoportret Stanisława Wyspiańskiego na tle zamierających liści, do niespokojnego autoportretu Witkacego, który ukazywał   jasne i ciemne strony osobowości  artysty i składał się z dwóch prac.  
Po zwiedzaniu wystawy pastelu nasi uczniowie poszli jeszcze zobaczyć „Bitwę pod Grunwaldem”  wspaniałego  malarza historycznego Jana Matejki. Wszyscy  wrócili do szkoły pełni inspiracji do tworzenia pastelami,   bardzo zadowoleni z wycieczki.
POWRÓT