Wycieczka na warszawską Pragę czyli notatnik uczniów klasy 3c

3_c_praga_2015_201601

Wycieczka na warszawską Pragę czyli notatnik uczniów klasy 3c

15 października o godzinie 8.00 zebraliśmy się przy stacji metra Kabaty. Dojechaliśmy do stacji Świętokrzyska, następnie przesiedliśmy się na drugą linię metra. Tu spotkaliśmy panią Renatę – warszawskiego przewodnika.
Zwiedzanie praskiej dzielnicy Warszawy rozpoczęliśmy od poznania historii tej części stolicy. Historycznie Praga była osadą leżącą nad Wisłą naprzeciwko Starego Miasta i Mariensztatu. Jej nazwa oznacza miejsce wcześniej porośnięte lasem, wyprażone, czyli inaczej wypalone pod zasiewy.10 lutego 1648 roku król Władysław IV Waza nadał Pradze prawa miejskie. Kaplica Matki Bożej Loretańskiej jest najstarszym zabytkiem w tym miejscu. W herbie Pragi na głównym miejscu znajduje się właśnie Kaplica Loretańska podtrzymywana przez anioły, wyżej widnieje Matka Boża z Dzieciątkiem otoczeni promieniami.
Po tym wprowadzeniu podeszliśmy do świątyni  o oryginalnych kształtach i  złotym kolorze. Stanęliśmy przed cerkwią, która ma  5 ogromnych kopuł,  oznaczających  pięć ran Jezusa. Gdy weszliśmy do środka, trwało  nabożeństwo. Dookoła nas lśniły ikony świętych, unosił się  zapach kadzidła. W ciszy wysłuchaliśmy wspaniałych śpiewów. Ciekawostką był dla nas fakt, że duchowny prawosławny może założyć rodzinę – mieć żonę i dzieci. Świece są bardzo ważne dla wyznawców religii prawosławnej, ponieważ wierzą oni, że świece przedłużają ich modlitwę.
Po wyjściu z cerkwi udaliśmy się do parku obok Zoo. W czasie spaceru udało nam się zobaczyć wybiegi dla flamingów i kondorów. W centrum parku stała ogromna, stalowa żyrafa. W konstrukcji głowy żyrafy ptaki uwiły sobie gniazda.  
Spacerując uliczkami parku zbieraliśmy kasztany. Naprzeciwko Zoo znajduje się katedra pod wezwaniem św. Floriana i Michała Archanioła , którą zwiedziliśmy.   W 2001 roku obchodziła 100 rocznicę wybudowania.
Potem mijaliśmy stare kamienice, które „straszyły ‘obsypującym się tynkiem i piękne odrestaurowane budynki. Na Pradze często muzykowano – grały tam orkiestry podwórkowe. Współcześnie na tę pamiątkę postawiono bardzo ciekawy pomnik – muzyków. Zwróciliśmy też uwagę na podwórkowe kapliczki, które mieszkańcy Warszawy budowali w ciężkich czasach wojny.W każdej kapliczce jest figura Matki Bożej ozdobiona dużą ilością korowych kwiatów. Wyjątkowy jest jeszcze Bazar Różyckiego – to tradycyjne miejsce spotkań i zakupów prażan. Najpiękniejsza odrestaurowana ulica to Ząbkowska. Dla współczesnych mieszkańców nowym symbolem Pragi są anioły rozmieszczone jako pomniki w różnych miejscach.
Idąc dalej zaglądaliśmy w różne ciekawe podwórka. Pani przewodnik opowiadała nam ciekawostki z życia mieszkańców. Nagle poczuliśmy zapach czekolady. Im zapach był silniejszy, tym byliśmy bliżej pijalni czekolady „E.Wedel’’. Gdy doszliśmy do ogromnego budynku, pani Renata  opowiedziała nam, skąd się wzięła nazwa tej firmy. Najpierw należała ona do Karola Wedla, który założył fabrykę czekolady. Później przejął całą fabrykę jego syn, czyli Emil Wedel. Z przyjemnością wypiliśmy gorącą czekoladę, odpoczywając w pięknych wnętrzach pijalni. Po wyjściu udaliśmy się wprost do metra. Powrót do szkoły był jeszcze mocno czekoladowy.
POWRÓT