XV Kabacki Piknik Rodzinny – zanurzenie w historię Polski

piknik_2015_2016_zakonczenie1a01

XV Kabacki Piknik Rodzinny – zanurzenie w historię Polski

XV Kabacki Piknik Rodzinny – zanurzenie w  historię Polski

W sobotę 18 czerwca równo o godzinie 10 ruszyła lawina wydarzeń – tradycyjny już nasz piknik tym razem poświęcony został 1050 rocznicy chrztu Polski. Było barwnie, radośnie, historycznie i … bardzo ciekawie.

O godzinie 10  sala widowiskowa zapełniła się uczniami, rodzicami i gośćmi. Występy taneczne poprzedziła modlitwa uwielbienia i dziękczynienie za chrzest Polski w wykonaniu  klasy 2. Następnie najmłodsze klasy wystąpiły z  tańcami ludowymi, tradycyjnie związanymi z narodową kulturą. Klasa 1a wystąpiła w   śląskim tańcu „Zajączek”, klasa 1b zatańczyła krakowiaka, a klasa 1c wykonała polkę w scence tanecznej „Królewski bal”. Polkę wykonała także klasa 2a, a 2c pięknie  ukazała wiązankę  tańców  kaszubskich. Klasa2 b dla publiczności  miała  skoczny i żywy taniec kurpiowski.  Wszystkie wymienione tańce przygotował z dziećmi pan Kamil.
Kolejne  klasy pracowały  nad tańcem pod kierownictwem pani Joanny. Były to  przede wszystkim  nieznane, zapomniane  tańce historyczne,  dworskie, wykonane w pomysłowych  strojach ‘historycznych”. Klasa  3a w strojach księżniczek i królów wykonała spokojny, posuwisty taniec „Kołysany”, a 3b w nieco  romantycznym stylu słowiańskich panien i chłopców pokazała połączenie tańca dworskiego  z ludowym. Klasa 3 c przygotowała taniec „Klaskany”. Klasy czwarte perfekcyjnie wykonały stare  nieznane szerzej tańce klasa 4a „Iva kender”, a klasa b „Branle”. Korzenie tych tańców sięgają średniowiecza,  wykonywane były podczas uczt na zamkach, a także zabaw ludowych. Tańce dworskie  przygotowały także klasy piąte – 5c wystąpiła w skomplikowanym  menuecie, nieco późniejszym niż epoka omawiana na pikniku, ale historia   tego tańca też jest długa. Taniec 5b wymagał od tancerzy kondycji  fizycznej  i lekkości wykonania – był to dworski taniec „Allemande” – podobnie jak poprzedni wymagał wyuczenia i dyscypliny wykonywania figur. Na koniec klasa 5a wykonała „Taniec Słowian” – romantyczną, delikatną impresję  taneczną w białych, lekkich  strojach. Pokazy tańców  wzbudziły  entuzjazm publiczności i prawdziwy  zachwyt.
Zabawa trwała  dalej – przeniosła się  na dziedziniec, place zabaw, boiska. Ponieważ organizatorzy prosili gości o przybycie w strojach z epoki,  plac zaroił się od Słowian i Słowianek,  pomysłowo i z humorem  nawiązujących  do piknikowego tematu.  Dla przedszkolaków przygotowana była gra terenowa z nagrodami, kącik plastyczny, kącik techniczny i kącik sportowy. Dla dzieci szkolnych przygotowane zostały konkurs historyczny, tor przeszkód. Obydwa konkursy polegały na zbieraniu punktów dla klasy, klasa z największą ilością punktów otrzymała w nagrodę wyjście na LODY z wychowawcą. Dla wszystkich dzieci – przygotowano losy z pytaniami,  za które można było otrzymać  drobne upominki       (piłki, plecaki, gry edukacyjne, gry sprawnościowe, puzzle i wiele innych ciekawych niespodzianek). Na placu zabaw szkoły na dzieci  czekało BRACTWO RYCERSKIE, które zaprezentowało  kilka zabaw z epoki średniowiecza.
Na dziedzińcu stanęły tradycyjnie już stoiska przygotowane przez  różne klasy, serwowano tam specjały jak za dawnych  lat, np. zupę z pokrzyw, miód, chleb ze smalcem, chłodnik. Inne – bardziej współczesne przysmaki  czekały na gości z lewej strony szkoły.
Nowością były  sale lekcyjne poświęcone kolejnym historycznym   tematom: świętym Polakom,  zawodom średniowiecznym, a jedna z klas zamieniła się w kaplicę chrzcielną, w której  obrzęd chrztu Mieszka przypomniano w inscenizacji o godzinie 12.  W salach  sąsiednich  czekały ciekawe eksponaty, zagadki i konkursy tematyczne.
Tymczasem na boisku szkolnym toczyły się zaciekłe pojedynki piłkarskie.  Tradycyjnie rozegrano mecze z drużyną Alfa Przymierze Rodzin, rywalizowano w czterech kategoriach wiekowych. Rocznik 2004/2005 wysoko pokonał swoich rówieśników. Zawodnikiem meczu został Patryk Zubek. Rocznik 2006/2007 również wygrał wysoko i przekonująco. Statuetka najlepszego zawodnika meczu trafiła w ręce Bartka Zdziarskiego. Drużyna z rocznika 2008 wygrała po emocjonującym meczu 5:4, choć musieliśmy wypożyczyć dwoje naszych zawodników (Julię Sienkiewicz i Tadzia Kwiatkowskiego – który swoimi interwencjami na bramce zasłużył na miano najlepszego zawodnika meczu).Kategoria OPEN – tatusiowie, musieli uznać wyższość odmłodzonej drużyny ALFY, która wygrała 5:0 – głowy do góry rewanż już we wrześniu na Pikniku Alfy. W dekoracji zwycięzców pomagała dyrektor Szkoły Sióstr Niepokalanek siostra Leonarda oraz siostra Gabriela – Przełożona Klasztoru, dziękujemy i gratulujemy wszystkim zawodnikom i zawodniczkom.
Jak co roku Piknik Kabacki był wspaniałym integrującym szkołę i przedszkole  wydarzeniem, adresowanym  do rodzin uczniów, absolwentów i przyjaciół. Zaskakuje pomysłowością i różnorodną ofertą. Słoneczna  aura stanowi zapowiedź lata i beztroskiej zabawy. Tym razem zabrał  organizatorzy zaprosili do podróży w czasie i bardzo tę podróż swoim gościom urozmaicili.
POWRÓT