Z wizytą w dworku Marszałka

sulejowek_2015_2016_3_df1

Z wizytą w dworku Marszałka

Do podwarszawskiego Sulejówka kolejka jedzie ok. 30 minut. Z dworca kolejowego potrzeba jeszcze  10 minut, by trafić na rozległą leśną działkę, otaczającą  biały, okazały dworek „Milusin”. W dniach 19 kwietnia, 25 kwietnia i 16 maja  kolejno odwiedziły to miejsce klasy szóste. Dworek Marszałka Piłsudskiego tonie w wiosennej zieleni. Rozwijają się konwalie, kwitną krzewy.  Pełen  uroku dom i rozległy ogród wiele mogą opowiedzieć o dawnych latach  i niezwykłych mieszkańcach białego  dworku.   
Nasi uczniowie  uczestniczyli tam w lekcji na temat legionów. Poznali okoliczności utworzenia tej sławnej formacji wojskowej. Dowiedzieli się, w jakim wieku zgłaszał  się na ochotnika statystyczny legionista, skąd pochodził i jakie środowisko  reprezentował. Nosił on  imię słynnego przywódcy – Józef, był wieku maturalnym,  pochodził z rodziny żyjącej w okolicy Lwowa. Uczniowie mieli okazję sprawdzić w bazie danych, czy w legionach walczyli ich przodkowie – okazuje się, że to odległe czasy i prawie nikt nie miał wiedzy na temat udziału swoich przodków w tych historycznych bojach.   
Później rozpoczęła  się  lekcja  w terenie – klasa podzielona na zespoły – szukała  w ogrodzie czterech skrzynek, w których  znajdowały się listy, fotografie i informacje o losach trzech różnych legionistach. Z tych materiałów  wyłaniała się stopniowo sylwetka jednego  z  legionistów. Wyniki pracy  grupa prezentowała  pozostałej części klasy. Ta forma zajęć bardzo się  uczniom spodobała. Okazało się, że jednym z legionistów była kobieta. Nie pełniła służby sanitarnej, nie szyła mundurów  ani nie gotowała w kuchni polowej –  tylko  walczyła!
Atrakcją okazał się też film poświęcony tradycjom rodziny Józefa Piłsudskiego, który ukazywał zachowane  stare fotografie, fragmenty filmów dokumentalnych, a jego narratorką była  młodsza córka Józefa Piłsudskiego – pani Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska.  Film i lekcja wywołały  ogromne zainteresowanie uczniów,  którzy wprost zasypali pytaniami  panią edukator. Wszystkie grupy obejrzały nieliczne pamiątki zachowane  po sławnym gospodarzu domu.  
Uczniowie  zobaczyli  także  ciekawy pomnik Marszałka z córeczkami, który znajduje się  przy ul. Legionów.  Lekcja historii w zabytkowym dworku Marszałka  okazała  się barwna i ciekawa. Była to niezapomniana godzina poświęcona naszej przeszłości.
POWRÓT