Zespół parkowo- pałacowy w Natolinie oczami piątoklasistów

natolin_zespo_2015_2016_1ss3

Zespół parkowo- pałacowy w Natolinie oczami piątoklasistów

 
W piątek 29 kwietnia uczniowie klas piątych udali się na lekcję przyrodniczo – historyczną do zespołu pałacowo-parowego w Natolinie. Pani przewodnik opowiedziała  historię tego parku, który powstał za panowania Jana III Sobieskiego, a zleceniodawcą budowy pałacu w II połowie XVIII wieku był August Czartoryski. Teren ten był częścią kompleksu pałacowego Wilanów. To tutaj, na życzenie króla, powstała Bażantarnia i zwierzyniec, w którym król polował.  Na terenie Parku Natolińskiego znajduje się dzisiaj pałac Potockich z pięknymi płaskorzeźbami nawiązującymi do antycznych muz, świątynia dorycka oraz pomnik – sarkofag Natalii z Potockich Sanguszkowej.
W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodzi też utworzony w 1991 roku rezerwat przyrody Las Natoliński ze zróżnicowanymi zbiorowiskami leśnymi, drzewami pomnikowymi. Nieopodal parku rośnie jeden z najstarszych polskich dębów – Mieszko – zabytek przyrody. Zrobił on na dzieciach duże wrażenie.
Dzisiaj na terenie kompleksu znajduje się Centrum Europejskie Natolin, które jest nie tylko ośrodkiem kształcenia specjalistów potrzebnych instytucjom unijnym, lecz także ważnym ośrodkiem badawczym oraz miejscem spotkań polityków i ekspertów z całej, jednoczącej się Europy.
To ciekawe miejsce w samym sercu Ursynowa  bardzo przypadło do gustu naszym uczniom.
POWRÓT