Zielona Szkoła – klasy 3a, 3b

Zielona Szkoła – klasy 3a, 3b

Zielona Szkoła – klasy 3a, 3b

W dniach od 25 maja do 30 maja 2015 roku uczniowie klas 3a oraz 3b przebywali na wyjeździe szkolnym – „Zielona Szkoła” w miejscowości Łeba. W tym czasie uczniowie znajdowali się pod stałą i troskliwą opieką swoich wychowawczyń – siostry Roberty i pani Renaty Oleksiak, a także pod czujnym okiem pani Joanny Dziedzianowicz-Ryttel i pani Edyty Królikowskiej. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z historią i kulturą północnego rejonu Polski czyli z Pomorzem i z obszarem Kaszub. Spędzając wspólnie czas uczniowie nabierali nawyków dobrej, zorganizowanej pracy w grupach, uczyli się wzajemnej współpracy, szacunku do drugiej osoby oraz prawidłowego reagowania i zachowania się w nowych miejscach wśród nieznanych osób.
Pierwszego dnia, w poniedziałek 25 maja, po spakowaniu bagaży i pożegnaniu się z rodzicami uczniowie wraz z nauczycielkami wyruszyli o godzinie 7:30 w długą podróż do Łeby. Około godziny 12:30 grupa przybyła do Ostródy, gdzie dzieci odwiedziły grób księdza Władysława. Wspólnie odmówiły modlitwę i zapaliły znicze. Następnie udaliśmy się w dalszą podróż. O godzinie 18:30 przybyliśmy do Łeby, do pensjonaty „Bosman”, który na kolejne dni stał się naszym domem i miejscem odpoczynku. Po przyjeździe nastąpiło przydzielenie pokoi uczniom, rozpakowanie bagaży oraz zjedzenie smacznej obiadokolacji. Następnie po krótkim odpoczynku, udaliśmy się na nasze pierwsze „spotkanie z morzem”. Dzień zakończył się wspólną modlitwą o godzinie 21:00.
We wtorek, 26 maja, po porannej modlitwie i zjedzeniu śniadania udaliśmy się na wycieczkę do Słowińskiego Parku Narodowego. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści pana przewodnika, który tłumaczył procesy powstawania i przemieszczania się potężnych wydm nadbałtyckich. Uczniowie byli zainteresowani nienaruszonymi formami flory i życiem fauny Parku Narodowego, często zadawali pytania i z zaangażowaniem wykonywali fotografie upamiętniające spacer nadmorskim borem, piaszczystymi wydmami oraz malowniczą linią brzegową Bałtyku. Po wyczerpującym spacerze o godzinie 16:00 nadeszła pora na pyszny obiad. Po chwili, wzmocnieni posiłkiem powróciliśmy na plażę aby wspólnie spędzić czas grając w piłkę, budują zamki z piasku. Nagrodą na koniec dnia były soczyste kiełbaski z grilla w pensjonacie „Bosman”. O godzinie 21:00 odbyła się modlitwa i następnie dzieci udały się do swoich pokoi.
W środę, 27 maja, odbyła się wycieczka na półwysep helski. W miejscowości Hel odwiedziliśmy fokarium, gdzie uczniowie podziwiali grupę fok szarych podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych. Opiekunowie oraz wolontariusze sprawdzali stan zdrowia fok, natomiast foki odwdzięczyły się pokazem sztuczek i wyuczonych komend. Następnie udaliśmy się do Jastarni aby wejście na szczyt latarni i podziwiać półwysep w pełnej okazałości. Po powrocie z wycieczki i zjedzeniu obiadokolacji uczniowie rozpoczęli przygotowania do wieczorku artystycznego. O godzinie 19:00 rozpoczęła się dyskoteka, podczas której uczniowie prezentowali przygotowanie występy artystyczne tj. występy wokalne i układy taneczne. Ten dzień zakończył się wspólną modlitwą o godzinie 22:00.
W czwartek, 28 maja, wyjechaliśmy do miejscowości Kluki. Znajdował się tam skansen, w którym uczniowie mogli wysłuchać opowieści pana przewodnika oraz z bliska przyjrzeć się dawnym osadom rybackim, wyposażeniu chat i sprzętowi do połowu ryb. Około godziny 15:00 powróciliśmy do pensjonatu „Bosman” na zasłużony obiad. Posileni udaliśmy się na plaże, gdzie uczniowie wspólnie bawili się i odpoczywali. O godzinie 18:30 wróciliśmy na kolację. Po kolacji obyła się dyskoteka. Dzień zakończył się modlitwą i ciszą nocną o godzinie 22:30.
W piątek, 29 maja, na zakończenie pobytu nad polskim morzem uczniowie spędzili dzień w Parku Dinozaurów w Łebie. W miejscu tym czekało na dzieci wiele ścieżek edukacyjnych na temat życia dinozaurów, gry i zabawy interaktywne a także olbrzymi plac zabaw, mini golf i zagroda ze zwierzętami. Po powrocie z parku i zjedzeniu obiadu, dzieci przystąpiły do sprzątania pokoi i pakowania walizek. Wieczorem odbyło się „pożegnanie z morzem” a także podsumowanie zielonej szkoły, wręczenie nagród, wyróżnień i dyplomów. Po wspólnej modlitwie o godzinie 21:30 nastała cisza nocna.
W sobotę, 30 maja, w drodze powrotnej do Warszawy, odwiedziliśmy Toruń i Muzeum Piernika. W muzeum mistrz piekarski i wiedźma w zabawny sposób opowiadali o historii powstania piernika i jego składnikach. Dzieci słuchając wskazówek wiedźmy samodzielnie sporządziły miksturę tzw. ciasto i upiekły pierniki dla swoich mam. Następnie dzieci mogły zakupić ostatnie pamiątki i prezenty dla swoich najbliższych. Po dokonaniu zakupów, wróciliśmy do autokaru i kontynuowaliśmy podróż do Warszawy. Około godziny 19:00 dojechaliśmy na parking znajdujący się przy naszej szkole na ulicy Zaruby 2. Szczęśliwe i radosne dzieci powitały stęsknionych rodziców. Zielona Szkoła zakończyła się pomyślnie.
POWRÓT