Ziemia trudnej jedności – Akademia z okazji Święta Niepodległości

11_listopad_2015_2016_qp010102

Ziemia trudnej jedności – Akademia z okazji Święta Niepodległości

„Historia warstwą wydarzeń powleka zmagania sumień. W warstwie tej drgają  zwycięstwa i upadki. Historia ich nie pokrywa, lecz uwydatnia…” św. Jan Paweł II
We wtorek  10 listopada uczniowie całej szkoły  mogli obejrzeć akademię przygotowaną  przez  klasy 6b  i 6c. Montaż słowno-muzyczny reżyserowały wychowawczynie  obu klas panie Agnieszka Skamrot i Joanna Ślubowska. Muzyka była przygotowana przez panią Polę Borysiewicz. Efektowna scenografia  była dziełem pani Jolanty Friese, choreografia – pani Joanny Dziedzianowicz-Ryttel.
Widownię czekały   chwile  wzruszenia  i refleksji nad  trudnymi  losami polskiego narodu i ziemi. „Warto się czasem zasłuchać  […] by mowę wieków usłyszeć” –  w tym pochyleniu nad  polskim losem  wspierali  nas wielcy Polacy, przemawiając ze  sceny  – Stańczyk  (w tej roli Krzysztof Wyborski), król Jan Kazimierz (Szymon Pajęcki), święty  papież   Jan Paweł II (na scenie Adam Skorża), Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński (Andrzej Biełanowicz), Józef Piłsudski (Piotr Świder).   
Teksty opowiadały o historii Polaków,  a przede wszystkim o ich miłości do Ojczyzny, cenie patriotyzmu, jaką przyszło zapłacić  wielu pokoleniom, a także odpowiedzialności tych, którzy żyją w niepodległej  Polsce, ale przecież ich obowiązki wobec  kraju wcale nie stają  się mniejsze. Usłyszeliśmy  „Elegię   o chłopcu polskim” K.K. Baczyńskiego, „Gawędę o miłości do ziemi ojczystej” W. Szymborskiej, „Przypowieść” J. Lechonia.  
Trudne treści łatwiej  zrozumieć w rytmie  polskiej pieśni patriotycznej – uczniowie  pięknie wykonali  „Prząśniczkę”, „Przybyli ułani”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Żeby Polska była Polską”, „Rotę”.  Wzruszające było wykonanie pieśni „Mury” w  wykonaniu Wiktorii Rozkosz.  Dostojnie zabrzmiał „Hymn Polski”.
Występ  ubarwiły tańce – pierwszy ukazywał  dramatyczną historię rozbiorów Polski, drugim był uroczysty, ceremonialny polonez. Piękny montaż słowno- muzyczny  pozwolił przeżyć   Święto Niepodległości bardziej świadomie i głęboko.  Uczniowie mogli przypomnieć  sobie ważne wydarzenia historyczne, pieśni  i utwory patriotyczne.
Po zakończeniu występu  wszyscy uczniowie szkoły zaśpiewali jeszcze wiązankę pieśni patriotycznych.
Udany występ klasy  szóste powtórzyły jeszcze  o godz. 16  dla swoich rodziców  i przyjaciół.
POWRÓT