Żywa lekcja historii z Bractwem Rycerskim „Kerin”

kerin_2015_2016_edd1

Żywa lekcja historii z Bractwem Rycerskim „Kerin”

13 kwietnia naszą szkołę odwiedzili członkowie Bractwa Rycerskiego „Kerin”. Tematem żywej lekcji historii był Mieszko I i chrzest Polski. Lekcja ta wpisała się w realizowany w szkole w II semestrze projekt edukacyjny dotyczący 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Bractwo od rana spotykało się z dziećmi  z kolejnych klas i przenosiło nas w czasy kształtowania się naszej państwowości. Dowiedzieliśmy się o sytuacji, w jakiej żył Mieszko, o jego relacjach z sąsiadami i okolicznościach, w jakich doszło do chrztu Polski.
Nasi współcześni rycerze znowu zawładnęli sercami uczniów. Żywiołowe poprowadzenie każdej lekcji, aktywne włączenie dzieci w ich przebieg poprzez zaproszenie do odgrywania ról bohaterów, to chyba kerinowa recepta na sukces, ponieważ lekcje prowadzone przez Bractwo charakteryzują się dużym angażowaniem dzieci w ich przebieg. Chętnych do odgrywania ról jest zawsze było  bardzo wielu. Uczniowie z radością wcielali się w role Mieszka, Dobrawy, posła i mieszkowych wojów.
Żywych lekcji historii tego dnia odbyło się pięć, mieliśmy więc pięciu Mieszków. Ukazanie strojów epoki, używanych narzędzi, rodzajów broni, sposobów komunikowania się w bardzo przejrzysty sposób przybliżyło nam historię. Reakcje dzieci na prezentowane treści były nad wyraz żywe i spontaniczne. Ich wiedza i pragnienie jej powiększania dały o sobie znać, zarówno u pierwszo-, jak i szóstoklasistów. Kolejny raz okazało się, że taki aktywny sposób przekazywania wiedzy jest wspaniale przyjmowany przez dzieci i przynosi dobre efekty. Już czekamy na przyszły rok, by znowu spotkać się z „rycerzami” z Bractwa, by kolejny raz zabrali nas we wspaniałą podróż w przeszłość.
 
POWRÓT