
100 lat Niepodległej – Opowiem Ci o Polsce…
Opowiem ci o Polsce…
Program artystyczny w wykonaniu klas 6c i 2b
Z okazji 100- lecia odzyskania niepodległości wiele się wydarzyło w naszej szkole. W tym roku wszyscy uczniowie zaangażowani zostali w specjalny projekt poświęcony temu ważnemu wydarzeniu. Tymczasem w przededniu samej rocznicy…
W dniu 9 listopada dwie klasy prezentowały okolicznościowy program artystyczny – byli to uczniowie klasy 6c i 2b, którzy w poruszający sposób opowiedzieli widowni o Polsce i Polakach. Lata 90-te XVIII wieku obfitowały w wielkie wydarzenia, ale wiek ten otwarł dla Polaków długi czas żałoby narodowej. Poza dumnymi akordami Konstytucji 3 Maja i męstwem bohaterów Insurekcji Kościuszkowskiej nad Polską zawisły ciemne chmury. Po dumnym i szumnym krakowiaku zatańczonym przez drugoklasistów usłyszeliśmy w ich wykonaniu piosenkę „Płynie Wisła, płynie”. Rozpoczął się długi czas niewoli zaznaczony wielkimi powstaniami narodowymi. Trudne czasy, trudne wybory i tragizm tamtych pokoleń oddawały słowa poezji, liczne piosenki. Z wybuchem I wojny światowej Polacy masowo powoływani byli do armii zaborczych, co stawiało ich we wrogich szańcach. Tamte czasy także ukazane zostały przez aktorów w pieśniach i poezji, słowach listu, wyrażającego tęsknotę córeczki za ojcem-żołnierzem. Młodzi widzowie zachwycili się pieśnią „Rozkwitały pąki białych róż” i pięknym gestem przekazania kwiatów chłopcom przez dziewczęta. Można powiedzieć, że była to historia wyśpiewana pieśnią i piosenką – aktorzy wykonali „Rotę”, „Boże coś Polskę”, a także popularne piosenki „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Żeby Polska była Polską”.
Na scenie przywołano postać Józefa Piłsudskiego, który zwrócił się do żołnierzy I Kompanii Kadrowej w słynnym przemówieniu z 3 sierpnia 1914 r.: „Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granicę rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna wojska polskiego, idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny.”
Na scenie zobaczyliśmy także papieża Jana Pawła II, który jako syn legionisty, urodzony w 1920 r. był pełen wdzięczności wobec tego pokolenia, które tak ofiarnie wywalczyło i utrzymało niepodległość. W słowach papieża ukazane były zadania patrioty, działania dla utrwalania naszego dziedzictwa narodowego – zadania na czas pokoju – troska o wspólne dobro jakim jest polska ziemia, język, kultura, wspólnota narodowa.
Klasa 6c pięknie wykonała poloneza, a na koniec kujawiaka. Występ obu klas pomógł przeżyć ten rocznicowy dzień w sposób wyjątkowy. Uroczysty nastrój budowała także sugestywna scenografia – polskie flagi na tle brzozowych krzyży.
Jak uczył św. Jan Paweł II – „Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.” – obyśmy o tym nie zapomnieli…