3a i 1b w Kampinoskim Parku Narodowym

W dniu 4 października 2021 roku klasy 3 a i 1 b wspólnie pojechały na wycieczkę do Kampinoskiego Parku Narodowego.

Gdy dojechaliśmy autokarem na miejsce grupa wysiadła i zapoznała się z przewodnikami. Gościła nas pani Paulina założycielka „Stowarzyszenia Cztery Krajobrazy”. Po zjedzeniu pysznego śniadania w jesiennym otoczeniu puszczy przedstawiono nam zasady zabawy jedna z nich to na orientację  w której liczy się myślenie , szybkość i spostrzegawczość. Dostaliśmy mapy i mały album ze zdjęciami , a potem zabawa polegała na dopasowaniu numerów i przedmiotów odnalezionych na terenie ośrodka. To poszukiwanie ukrytych rzeczy np.  uli, masek, karmników okazała się zajęciem interesującym dla naszej pięcioosobowej grupy. Mogliśmy poczuć się jak detektywi i odkrywcy niespodzianek w terenie. Później wzięłam udział w zabawie o nazwie „FootGolf”. Byłam w drużynie z Gabrysia i Olą byłyśmy bardzo przejęte ta zabawą. Udało nam się zdobyć I miejsce w tej dyscyplinie , która polegała na celnym trafieniu piłka poprzez kopnięcie  jej nogą do dołka z chorągiewką na polu. Wygrana polegała na zdobyciu najniższej liczny punktów. To połączenie piłki nożnej i golfa.

Następnie w Domu Pracy Twórczej KPN mieliśmy warsztaty zdobienia  techniką decoupage drewnianych łosi, które są znakiem tego parku oraz zamieszkują  chroniony obszar. Drewnianego łosia ozdobiłam przyklejonymi kawałkami serwetek o kształtach np. kwiatów, sowy, biedronek, zająca. To jest dla mnie piękna pamiątka z tej wycieczki.

Tego dnia pogoda była ciepła +21 stopni C , niebo bezchmurne i bezwietrzne. Potem na terenie ośrodka samodzielnie przygotowaliśmy szaszłyki z różnych produktów takich jak : kurczak, pieczarki, ananas, cukinia, papryka, kiełbasa. Zjadłam 3 grillowane szaszłyki , które bardzo mi smakowały. Mieliśmy czas na relaks w pobliskim ogródku, okazje do huśtania się na hamaku.

Gdy odpoczęliśmy po posiłku udaliśmy się na spacer do KPN. Obserwowaliśmy przyrodę, a przewodnik opowiedział nam wtedy o znaczeniu kolorów szlaków turystycznych dla odwiedzających las tj. szlak niebieski, zielony i czerwony oraz czarny i żółty.  Pracownik puszczy  zwrócił nam uwagę aby otaczać ochroną i troską wszelkie rośliny i zwierzęta w KPN oraz nie wynosić żadnych chronionych okazów leśnych z tego obszaru.

Na wycieczce atmosfera była miła, wszyscy byli życzliwi i chętni do poznawania nowego miejsca z dala od Warszawy. Czułam się spokojna i zadowolona, bo dużo dowiedziałam się o Kampinoskim Parku Narodowym. Przejazd autokarem w drodze powrotnej był szybki, choć mogłam przysnąć w fotelu . Na zakończenie wycieczki gdy wysiadłam z autokaru pożegnałam się z klasą,   podziękowałam pani wychowawczyni za opiekę i organizację wycieczki. Cieszę się, ten  dzień będę miło wspominać,  dużo nauczyłam się o zasadach ochrony środowiska w Kampinosie.

 

                                                                  Karolina Waszczuk klasa 3 a

POWRÓT