“Był sobie pieniądz…” – klasa 6a na wycieczce w NBP

dav

“Był sobie pieniądz…” – klasa 6a na wycieczce w NBP

Wycieczka do banku nieco zdziwiła uczniów klasy 6a, gdyż ta instytucja nie bardzo kojarzy się z eksponatami muzealnymi. I słusznie. W Centrum Pieniądza im. prof. S. Skrzypka jest bardzo nowocześnie. Ciekawe tematy i zadania bez reszty wciągnęły grupę uczniów, którzy w dniu 19 lutego stawili się na  zajęcia  na temat pieniądza.

W programie lekcji znalazła się wizyta w pięciu salach Centrum. Gdzie  było najciekawiej? Zdania były podzielone. Jednym podobało się najbardziej w sali ukazującej historię pieniądza ozdobionej wspaniałym złotym drzewem. Tutaj uczniowie mieli odszukać wskazane monety i krótko zinterpretować ich treść, odczytując napisy, daty, skróty, herby. Ciekawa podróż w czasie nie trwała długo. Pan prowadzący zajęcia pokazał im niezwykły pieniądz szwedzki z czasów potopu, który ważył prawie 20 kg!  Jego papierowy odpowiednik to  „pradziadek” banknotów.  Uczniowie mieli jeszcze poznać zadania Narodowego Banku. Innym  najbardziej podobało się w pomieszczeniu nazwanym skarbcem, gdzie przechowuje się sztabkę złota. Dotknięcie złotej cegiełki robi wrażenie przede wszystkim z powodu dużej wagi złota. Mimo zapewnień pana przewodnika, że to na pewno złoto, długo trwały  spory na temat autentyczności kruszcu. Inni uznali, że najciekawszym miejscem była sala o zabezpieczeniach na banknotach, w której można było sprawdzić autentyczność własnych pieniędzy. W sali tej umieszczono w gablotach banknoty  z różnych stron świata, o ciekawej grafice i barwach. Centrum Pieniądza  ma nawet …sklepik, w którym można nabyć monety z okolicznościowym nadrukiem. Tym razem była to moneta o nominale 5 zł upamiętniająca 100- lecie niepodległości.

Krótka wycieczka była dla wszystkich ciekawym doświadczeniem. Uczniowie poznali miejsce, które jest  dla nich otwarte, a kartę wielokrotnego wstępu otrzymali wychodząc z obiektu.

POWRÓT