Chwała Bohaterom!

Szkolne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniu 1 marca społeczność szkolna swój dzień rozpoczęła w kaplicy. Tutaj odprawiona została Msza św. w intencji bohaterów narodowych – Żołnierzy Wyklętych.

Podczas homilii ksiądz kapelan w przystępny i obrazowy sposób wyjaśnił, czym przejawia się postawa niezłomności, zwłaszcza w sytuacji, gdy inni nie podzielają naszych ideałów. Swoje objaśnienie poparł wymownym przykładem ze szkolnego podwórka, gdy chłopiec  potrafił  samotnie oprzeć się niemądrym pomysłom kolegów. Ot, szkolna codzienność, niełatwe wybory, które nie omijają  nikogo. Żołnierze Niezłomni nie tylko podjęli nierówną walkę – podkreślił ksiądz Dariusz – ale zostali pozbawieni czci i honoru, a tego kłamstwa nie usunęła ze społecznej świadomości nawet pośmiertna rehabilitacja bohaterów powojennego podziemia. Zdecydowanie niełatwo jest zachować niezłomną postawę i wierność ideałom.

Uczniom – nawet najmłodszym – takie wyjaśnienie bardzo się spodobało, a należy podkreślić, że z niecierpliwością oczekiwali pierwszej Eucharystii z nowym księdzem kapelanem, który od razu  zdobył ich sympatię.

Uroczysta Msza św. zakończona została modlitwą w intencji poległych i zmarłych Żołnierzy Niezłomnych. Odśpiewano Hymn Polski oraz pieśń „Boże coś Polskę”.

Podczas Mszy św. szkolnej, w niedzielę 3 marca, wolontariusze  z klas ósmych zbierali datki dla Fundacji zajmującej się poszukiwaniem miejsc pochówku i ekshumacją Żołnierzy Niezłomnych.