Co mogę zrobić dla swojej planety? Warsztaty z ekologii.

Nasza planeta jest zagrożona – zmaga się  z ociepleniem klimatu, zanieczyszczeniem gleby, powietrza i wód, a  śmieci zebrane w tzw. wyspy widoczne są  z kosmosu. Zajęcia  z ekologii, które  w środę 4 maja przeprowadził pan Jerzy Wasilewski  z Fundacji „Promyk energii”, miały pomóc odpowiedzieć na pytanie, co  robić, by Ziemię przekazać następnym pokoleniom w takim stanie, w jakim ją przejęliśmy. W warsztatach  wzięły udział klasy siódme i szóste.

Co  zatem możemy zrobić? Korzystać z odnawialnych źródeł energii – OZE, czyli słońca, wody i wiatru. Na szkolnym dziedzińcu stanęło mobilne urządzenie, które pozwalało z bliska przyjrzeć się działaniu kolektora, turbiny wiatrowej, paneli fotowoltaicznych. Pan wyjaśnił, do czego służą te urządzenia – a ponieważ dzień był słoneczny – szybko można było zamoczyć ręce w ciepłej wodzie podgrzanej przez  kolektor.

Dobro planety wymaga od jej mieszkańców świadomego działania – oszczędnego gospodarowania wodą, bo już za kilka lat  czysta woda będzie bezcenna. Problem wysp  śmieci widocznych  z kosmosu  także wymaga  zmiany postępowania, segregacji odpadów, ochrony zasobów leśnych przed zanieczyszczeniami (miliony złotych płacimy za sprzątanie  naszych polskich lasów). Zmagamy się w Polsce także z  dużym zanieczyszczeniem powietrza – na co wpływ ma działanie elektrowni, pieców domowych,  ruch samochodowy.

Naszą planetę – Ziemię – można uratować, ale trzeba działać. Im dłużej czekamy, tym trudniej będzie zapobiec rosnącemu problemowi. Pokazane podczas  warsztatów propozycje działań, to tylko część  zadań, które pomogą uratować nasz  świat. Każdy może pomóc, nawet prozaiczna segregacja śmieci, zamiana kąpieli na prysznic, czy korzystanie z roweru mają swoje znaczenie. Wystarczy chcieć…napisali uczniowie  klasy 6b, podsumowując swoje przemyślenia po  spotkaniu z ekologiem. Widać, że problem ten jest  dla nich  rzeczywiście poważny, a oni czują  się odpowiedzialni za swój dom – Ziemię.

POWRÓT