Co to jest dubbing? Odpowiedzi poszukują uczniowie klasy 3b

01.DSC04988 (1024x576)

Co to jest dubbing? Odpowiedzi poszukują uczniowie klasy 3b

Uczniowie klasy 3b od samego  rana wypatrywali na szkolnym korytarzu wyjątkowego gościa aktora pana Jarosława Boberka.

Spotkanie z nim miało nam pomóc w poszukiwaniu odpowiedzi na postawione pytanie-  „Co to jest dubbing?”

Nasz kolega Jacek poprzedniego dnia w swojej prezentacji multimedialnej podał nam kilka ważnych szczegółów i przedstawił polskich aktorów, którzy podkładają głos znanym bohaterom filmów dla dzieci. Ale dzisiaj mieliśmy okazję do zadawania pytań jednemu z najlepszych aktorów. Na swoim koncie ma ponad sto ról, podkładał swój głos w animacjach, kreskówkach, grach komputerowych i filmach pełnometrażowych. Zasłynął również dzięki genialnemu dubbingowaniu Kaczora Donalda. Dzieciaki uwielbiają postać króla Juliana – to właśnie pan Boberek stworzył głos wyjątkowy dla tego bohatera i tak bardzo rozpoznawalny. A piosenka „Wyginam śmiało ciało” stała się szybko przebojem. Sam aktor otrzymał nagrody za wykonanie tej piosenki.

W czasie spotkania, w przyjaznej i bardzo miłej atmosferze gość opowiadał nam o tajemnicach zawodu aktora. Mieliśmy okazję do wysłuchania kilkunastu głosów rożnych postaci z filmów. Wiemy jak ważny jest doskonały warsztat aktorski i ile wymaga od aktora wysiłku, stworzenia własnej koncepcji bohatera wzorując się na oryginale, dobrej kondycji fizycznej , zaangażowania i doskonałej pamięci. Dla widza na ekranie lub słuchacza  to emocje grają największą rolę. Aktor użyczając głosu filmowemu bohaterowi przedstawia go w odpowiedniej sytuacji: płacze, biegnie, śmieje się, śpiewa, jest zmęczony….To wszystko przeżywa widz oglądając film.

Największą radością dla nas był moment, kiedy pan Boberek czytał fragmenty wybranej przez uczniów książki Tomasza Trojanowskiego „Kocie historie”. Z zapartym tchem przeżywaliśmy kocie przygody.Każdy Kot mówił innym głosem, poszczególne przygody mogliśmy zobaczyć oczami wyobraźni. Emocje były ogromne. Nie przeszkadzał nam nawet dzwonek na przerwę. Nasza kocia historia trwała dalej.

To było wspaniałe spotkanie i wyjątkowa lekcja. Teraz każdy zna odpowiedź na postawione pytanie. Dubbing, – jako technika polega na podkładaniu głosu oryginalnego aktora głosem aktora głosowego. Jest to forma opracowywania zagranicznych filmów. Ta technika narodziła się w krótkim czasie po powstaniu filmów dźwiękowych. Za pierwszy film zdubbingowany na język polski powszechnie uważa się „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków’’, do której dubbing stworzony został najprawdopodobniej na przełomie 1937 i 1938 roku.

POWRÓT