Cześć i chwała Żołnierzom Niezłomnym

żołnierze niezłomni 3

Cześć i chwała Żołnierzom Niezłomnym

W dniu 6 marca po raz pierwszy w historii szkoły czciliśmy pamięć Żołnierzy Niezłomnych.

W tym dniu w przedstawieniu wystąpiła klasa 6c, która pod kierunkiem swojej wychowawczyni p. Mileny Prochery wywiązała się z zadania znakomicie. Młodzi aktorzy zaimponowali swoimi umiejętnościami wokalnymi, doskonale wprowadzili widownię w tę trudną tematykę. Spektakl wzbogaciła także prezentacja fotografii żołnierzy niezłomnych i recytacja wierszy patriotycznych.

Przedstawienie umiejętnie łączyło teraźniejszość z przeszłością. Grupka dziewcząt nie potrafiła sprostać zadaniu domowemu z historii i szukała pomocy. Okazało się, że ich mama nigdy w szkole nie miała takiego tematu – żołnierze wyklęci mieli przecież zniknąć nie tylko z powierzchni ziemi, ale i narodowej pamięci. Programy szkolne milczały na ich temat lub odwrotnie ukazywały ich jako pospolitych bandytów.

Tymczasem babcia jednej z dziewcząt okazała się niezłomną – i to ona mogła dać świadectwo o prawdzie tamtych czasów. W leśnym oddziale była koleżanką „Inki”, Danusi Siedzikówny, której postać wyjątkowo wyraziście przemawia do wyobraźni i wrażliwości współczesnej młodzieży. Wspomniano także postaci innych bohaterów niepodległościowego podziemia po wojnie: rotmistrza W. Pileckiego, majora Z. Szendzielarza ps. „Łupaszko”, płk. Ł. Cieplińskiego ps. „Pług”, gen. A. Fieldorfa ps. „Nil”. Wszyscy oni zostali zamordowani.

Ilustracją słów babci była scena w więzieniu, w której polscy żołnierze nie chcieli podpisać dokumentu zmuszającego ich do posłuszeństwa wobec władzy komunistycznej oraz wydania swoich walczących jeszcze przyjaciół. Rodziny tych bohaterów także przeżywały tragedię. W tej scenie niesłychanie przejmująco zabrzmiała piosenka „Panie generale” w wykonaniu trzech dziewczyn ubranych na czarno.

Losy „Inki”, ukazane dokładniej, także ilustrowały pieśni „Tylko jedna chwila” oraz „Walczyk”. Losy bohaterki, która ginie 6 dni prze swymi 18. urodzinami, są symbolem tego pokolenia skazanego na zapomnienie, bo sprzeciwiali się narzuconej ideologii. A oni byli po prostu wierni ślubowaniu, że będą stać na straży wolności i o wolną Polskę walczyć, choćby za najwyższą cenę. Ta ich wierność przemawia dzisiaj do nas najmocniej.

Na zakończenie występu aktorzy i publiczność odśpiewali „Hymn Polski”. Warto podkreślić, że na paterze szkoły umieszczona została okolicznościowa wystawa, poświęcona Żołnierzom Niezłomnym, przygotowana przez p. Adama Pawłowskiego – opiekuna biblioteki szkolnej.

Chwała Bohaterom – Żołnierzom Niezłomnym!

POWRÓT