“Dawno temu w miasteczku” – klasa 5c w Muzeum Polin

Klasa 5c w żydowskim miasteczku – Warsztaty klasy 5c w Muzeum Polin pt. „Dawno temu w miasteczku”

W poniedziałek 7 czerwca klasa 5c udała się do Muzeum Polin, gdzie wzięła udział w warsztatach: „Dawno temu w miasteczku”. Pani przewodnik zaczęła swoją opowieść od tego, że dawno temu w miasteczku mieszkała żydowska rodzina. Przeczytała barwną historię Sary – współczesnej odpowiedniczki uczniów. Następnie uczniowie opowiadali jakie są ich najważniejsze święta. Porównali swoje zwyczaje ze zwyczajami Sary i świętem szabat. Mogli też zobaczyć ważne dla Sary i jej rodziny przedmioty takie jak: tora, mezuza, menora. Potem skosztowali tradycyjnej chałki.

Pani przewodnik opowiadała o zwyczajach panujących w rodzinie żydowskiej, pokazując jak wiele zwyczajów i powiązań jest z naszą wiarą i religią. Uczniowie odwiedzili miejsca, w którym toczyło się życie żydowskiej rodziny: targ, karczmę, dom i barwną synagogę. Rozwiązując karty pracy szukali w miasteczku odpowiedzi na zadane zagadki. Na koniec warsztatu wykonali barwne besaminki (wonne woreczki korzenne), które zabrali jako pamiątkę z muzeum.

Warsztaty te pokazały uczniom inną religię i pozwoliły uzupełnić wiedzę zdobytą na historii w klasie piątej.

POWRÓT