Pędzą wnuki klasami, z ogromnymi laurkami,
Te laurki pełne kwiatków są dla wszystkich Babć i Dziadków,
A Dziadkowie wraz Babciami już czekają przed salami,
Wystrojeni jak na bal, oczekują wnuków tam.
W dniach 21 i 22 stycznia w Polsce obchodzony jest Dzień Babci i Dziadka. A to oznacza, że wnuczęta mają okazję podkreślić swoją miłość i przywiązanie do tych szczególnych osób.
Kolejno w tych dniach swoje słowa miłości kierowali do Babć i Dziadków uczniowie klas 1-4 w poniedziałek 21 stycznia, a starsi uczniowie klas 5-8 we wtorek 22 stycznia. Uroczyste spotkania rozpoczęła w tych dniach Msza św. o godzinie 14. Liturgie przybrały uroczysty charakter – wielokrotnie kierowano modlitwy w intencji żyjących oraz zmarłych Babć i Dziadków. Ksiądz kapelan podkreślił wielki dar mądrości, życiowego doświadczenia, jaki może przekazać wnukom starsze pokolenie.
Następnie Goście zaproszeni zostali do sali widowiskowej na program artystyczny przygotowany przez wszystkie klasy. Klasy od pierwszej do szóstej wykonywały tańce, śpiewały piosenki, kolędy lub pastorałki, a siódme i ósme śpiewały i recytowały okolicznościowe wiersze.
W poniedziałek program koncertu zapowiadał pan Kamil – instruktor tańca w klasach 1-4. Tego dnia goście mogli podziwiać tańce ludowe z różnych stron Polski: krakowski, góralski, polkę warszawską, lubelski. Dzieci pod kierunkiem pani Anny Skrzypek przygotowały i wykonały kolędy i pastorałki: „Gdy śliczna Panna”, „Tryumfy Króla Niebieskiego”, „W dzień Bożego Narodzenia”, „Gore gwiazda Jezusowi”, „Był pastuszek mały”. Klasy drugie i trzecie przygotowały na lekcjach z panią Polą Borysiewicz kolędy na fletach, które wykonały dla swoich gości. Miłym akcentem były warszawskie melodie sprzed lat – piosenka z repertuaru J. Połomskiego i finałowy „Czerwony autobus”, które przyjęte były z zachwytem. Pięknie zabrzmiały końcowe piosenki „Orkiestry dęte” i piosenka – hit sprzed lat „Pomaluj mój świat”.
Po części artystycznej nadszedł czas na pokrzepienie ciała – dzieci wraz z rodzicami podejmowały gości w jadalni lub swoich klasach. Wtedy wnuczęta miały okazję przekazać swój dar – prosty, ale wykonany i przekazany z miłością.
W kolejnym dniu, we wtorek 22 stycznia, odprawiona została Msza św. w intencji Babć i Dziadków. Po Mszy św. w program artystyczny zapowiadali tym razem uczniowie klas ósmych – Łucja Ślizień- Kuczapska i Piotr Dudziuk. Zebrani goście podziali różne tańce, które opracowała i przygotowała z klasami pani Joanna Dziedzianowicz-Ryttel – zabawny układ do dowcipnej piosenki Haliny Kunickiej „Rysio”, dynamiczny taniec do piosenki „Autostop” Karin Stanek, kujawiaka o łagodnym, szlachetnym brzmieniu, lekki walc do piosenki Ireny Santor „Embarras”, a na koniec paradny polonez, bez którego niegdyś nie mógł się odbyć żaden bal. Każda z klas wykonała także kolędę lub pastorałkę, przygotowaną pod kierunkiem pani Anny Skrzypek. Klasy siódme i ósme zaprezentowały kolędy, także z własnym akompaniamentem fortepianu, skrzypiec, akordeonu. Klasy ósme deklamowały wiersze poświęcone Babci i Dziadkowi. Podarunkiem od serca były wspólnie wykonane piosenki „Orkiestry dęte”, „Życzymy, życzymy” oraz „Pomaluj mój świat”.
Następnie goście zostali zaproszeni do jadalni lub klas. Tam czekał na nich przygotowany przez przejętych sytuacją uczniów i rodziców stół, a także niewielkie okolicznościowe podarunki. Najważniejsi goście przyjęci zostali z radością i dumą.
Oni sami nie pozostali dłużni – oto niezwykły upominek – wiersz, jaki przygotował na ten dzień i uroczystość pan Lechosław Stępień: „Od Babć i Dziadków dla Wnuków”
To naprawdę wielka gratka
Gdy ma wnusio babcię, dziadka
I na ogół – to się wie
Ma dwóch dziadków, babcie dwie.
Drogie dzieci, to Wam powiem,
Że wspaniali z Was kumplowie
Każda wnuczka oraz wnuk,
To najlepszy dla nas druh.
A my przecież konie stare
Was kochamy ponad miarę
I wiadome właśnie to:
-Rozpieszczamy, że ho! ho!
A więc wnusie i wnusiowie
Módlcie się za nasze zdrowie
Byśmy jeszcze długi czas
Mogli być tu pośród Was.
Dziś Wam dziękujemy wielce
Za gorące, złote serce
Niech Wam w każdej z życia dróg
Zawsze błogosławi Bóg.