Dla Najukochańszych – Babci i Dziadka

Pędzą wnuki klasami, z ogromnymi laurkami,
Te laurki pełne kwiatków są dla wszystkich Babć i Dziadków,
A Dziadkowie  wraz Babciami już czekają przed  salami,
Wystrojeni jak na bal, oczekują wnuków tam.

W dniach 21 i 22 stycznia w Polsce obchodzony jest Dzień Babci i Dziadka. A to oznacza, że wnuczęta mają okazję podkreślić swoją miłość i przywiązanie  do tych szczególnych osób.

Kolejno w tych dniach swoje słowa miłości kierowali do Babć i Dziadków uczniowie  klas 1-4 w poniedziałek 21 stycznia, a starsi uczniowie klas 5-8 we wtorek 22 stycznia. Uroczyste spotkania rozpoczęła w tych dniach  Msza św. o godzinie 14. Liturgie przybrały  uroczysty charakter – wielokrotnie kierowano modlitwy w intencji  żyjących oraz zmarłych Babć i Dziadków. Ksiądz kapelan podkreślił wielki  dar mądrości, życiowego doświadczenia,  jaki  może przekazać wnukom  starsze pokolenie.

Następnie  Goście zaproszeni zostali  do sali widowiskowej na program artystyczny przygotowany przez  wszystkie klasy. Klasy od pierwszej do szóstej wykonywały tańce, śpiewały piosenki, kolędy lub pastorałki,  a siódme i ósme śpiewały i recytowały okolicznościowe wiersze.

W poniedziałek program koncertu zapowiadał pan Kamil – instruktor tańca w klasach 1-4. Tego dnia goście mogli podziwiać tańce ludowe z różnych stron Polski: krakowski, góralski, polkę warszawską, lubelski. Dzieci pod kierunkiem pani Anny Skrzypek przygotowały i wykonały  kolędy  i pastorałki: „Gdy śliczna Panna”, „Tryumfy Króla Niebieskiego”, „W dzień Bożego Narodzenia”, „Gore gwiazda Jezusowi”, „Był pastuszek mały”. Klasy drugie i trzecie przygotowały na lekcjach z  panią Polą Borysiewicz kolędy na fletach, które  wykonały dla swoich gości. Miłym akcentem były  warszawskie melodie  sprzed lat  – piosenka z repertuaru J. Połomskiego i finałowy „Czerwony autobus”, które  przyjęte  były  z zachwytem. Pięknie zabrzmiały końcowe piosenki  „Orkiestry dęte” i piosenka – hit sprzed lat „Pomaluj mój świat”.

Po części artystycznej nadszedł czas na pokrzepienie  ciała –  dzieci wraz z rodzicami podejmowały gości w  jadalni lub swoich klasach. Wtedy wnuczęta miały okazję przekazać swój  dar – prosty, ale  wykonany i przekazany z  miłością.

W kolejnym dniu, we wtorek 22 stycznia, odprawiona została Msza św. w intencji Babć i Dziadków. Po Mszy św. w program artystyczny zapowiadali tym razem uczniowie klas ósmych – Łucja Ślizień- Kuczapska i Piotr Dudziuk.  Zebrani goście podziali różne tańce, które opracowała i przygotowała z klasami pani Joanna Dziedzianowicz-Ryttel –  zabawny układ do dowcipnej  piosenki Haliny Kunickiej „Rysio”, dynamiczny taniec do piosenki „Autostop” Karin Stanek,  kujawiaka o łagodnym, szlachetnym  brzmieniu, lekki walc do piosenki Ireny Santor „Embarras”,  a na koniec   paradny polonez, bez którego niegdyś nie mógł się odbyć żaden bal. Każda z klas wykonała  także kolędę lub pastorałkę, przygotowaną pod kierunkiem pani Anny Skrzypek. Klasy siódme i ósme zaprezentowały kolędy, także z własnym akompaniamentem fortepianu, skrzypiec, akordeonu.  Klasy ósme deklamowały wiersze poświęcone Babci i Dziadkowi. Podarunkiem od serca były wspólnie wykonane  piosenki „Orkiestry dęte”, „Życzymy, życzymy” oraz „Pomaluj mój świat”.

Następnie goście  zostali zaproszeni  do jadalni  lub  klas. Tam czekał na nich przygotowany przez przejętych sytuacją  uczniów i rodziców  stół, a także  niewielkie okolicznościowe podarunki. Najważniejsi  goście  przyjęci zostali z radością i dumą.

Oni sami nie pozostali dłużni – oto niezwykły upominek – wiersz, jaki przygotował na ten dzień i  uroczystość pan Lechosław Stępień: „Od Babć i Dziadków dla Wnuków”

To naprawdę wielka gratka
Gdy ma wnusio babcię, dziadka
I na ogół – to się wie
Ma dwóch dziadków, babcie dwie.

Drogie dzieci, to Wam powiem,
Że wspaniali z Was kumplowie
Każda wnuczka oraz wnuk,
To najlepszy dla nas druh.

A my przecież konie stare
Was kochamy ponad miarę
I wiadome właśnie to:
-Rozpieszczamy, że ho! ho!

A więc wnusie i wnusiowie
Módlcie się za nasze zdrowie
Byśmy jeszcze długi czas
Mogli być tu pośród Was.

Dziś Wam dziękujemy wielce
Za gorące, złote serce
Niech Wam w każdej z życia dróg
Zawsze błogosławi Bóg.

POWRÓT