“Dzieci Dzieciom” – nasze wsparcie dla dzieci z Ukrainy

30 marca  w naszej szkole odbył się kiermasz, z którego fundusze zostaną przekazane siostrom niepokalankom w Jazłowcu na Ukrainie, pomagającym dzieciom z Charkowa.

Pomysł zrodził się tydzień wcześniej wśród uczniów klasy 8c, a wkrótce dołączyli ich rówieśnicy z klas 8a i 8b. Koordynatorem wydarzenia była pani Agnieszka Śledź – wychowawczyni  8c. Każda z tych klas wyznaczyła komitet odpowiedzialny  za organizację akcji.  Najstarsi uczniowie sami poinformowali młodszych o idei i sposobie organizacji kiermaszu, a w środę wcielili się w role sprzedawców. Uczniowie całej szkoły przez tydzień przynosili przedmioty na kiermasz, które  gromadzono w pracowniach oraz przy recepcji. Były to ozdoby, zakładki, biżuteria, wszystko  wykonane ręcznie, a w środę, w dniu kiermaszu, zbierano wypieki własnej roboty. To one stanowiły większą część oferty kiermaszowej. Ciasta,  babeczki i inne słodkości nie mieściły się na stołach!

Kiermasz "Dzieci Dzieciom"

Już o 8 rano pojawili się pierwsi klienci,  a parter, gdzie ustawiono stoiska, zaroił się od uczniów wszystkich klas. W tym dniu przerwy pomiędzy lekcjami wydłużono, aby młodsi uczniowie mieli czas na kupno przygotowanych fantów. Na przerwie rekreacyjnej miała miejsce licytacja najwartościowszych przedmiotów, były to  zrobione na szydełku maskotki – kotki, serduszka  w barwach Ukrainy. Ceny wywoławcze zaczynały się od 15 zł, a ostatecznie za dwa kotki zapłacono aż 280 zł!  Jedna z pamiątek kupiona została dzięki zbiorowej składce uczniów klasy 3b. Licytacja wywołała mnóstwo emocji! Po południu uczniowie nadal prowadzili kawiarenkę, która przyciągnęła uwagę rodziców. Młodzi sprzedawcy z cierpliwością oczekiwali na kolejnych klientów. Podczas wydarzenia uczniowie dbali o porządek na stołach i  estetykę produktów.

Miłym akcentem była obecność gościa  – pana Sławomira Misiaka, konsula RP w Łucku, który obecnie intensywnie wspiera ukraińskich uchodźców, ale pamięta również  o klasztorze sióstr niepokalanek w Jazłowcu.

W przygotowania i przebieg kiermaszu włożono całe serce. Już po zakończeniu akcji czworo reprezentantów  klas ósmych – Zuzia, Asia, Krysia i Bartek oraz  Krzysztof policzyło zebrane fundusze. Wynik  przeszedł  oczekiwania organizatorów – zebrano ok.  8 500 złotych!

Ósmoklasiści  nie zapomnieli nawet  o  podziękowaniu koleżankom i kolegom z młodszych klas – jeszcze tego samego dnia okazali  każdemu zespołowi swoją wdzięczność  za  serdeczne wsparcie dzieła. Mamy nadzieję, napisali oni, że zebrane w tej akcji środki pomogą ludziom w ich trudnej sytuacji. „Według nas – napisały uczennice z klasy 8a – akcje tego typu powinny być zorganizowane w każdej szkole. Zwiększyłoby  to zasięg pomocy i uświadomiłoby młodym  ludziom powagę sytuacji na Ukrainie oraz zachęciłoby do pomocy zarówno finansowej jak i duchowej.”

POWRÓT