Dzięki nim jesteśmy dumni, żeśmy Polakami… – Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2018 r.

01.9YE053B2923120939 (1024x683)

Dzięki nim jesteśmy dumni, żeśmy Polakami… – Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2018 r.

Dzięki nim jesteśmy dumni, żeśmy Polakami…

„Jesteśmy zwykłymi dziećmi, prostymi uczniami,
dzięki niemu jesteśmy dumni, żeśmy Polakami,
to ochotnik, co za Polskę oddał swoje życie,
niezłomny bohater, nasz wielki autorytet.”

„Ochotnik”

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodziliśmy w naszej szkole w sposób  bardzo uroczysty.  Tego  dnia uczniowie klasy 7b  oraz kilkoro uczniów z klasy 7a wystąpili z poruszającym programem słowno-muzycznym. Program ten poświęcono siedmiu bohaterom – Żołnierzom Niezłomnym, by w ten sposób złożyć hołd tysiącom Polaków i Polek, którzy cierpieli i ginęli pod sowieckim butem.

Gościem  honorowym  tego dnia był pan Andrzej Pilecki – syn  bohatera tamtych czasów, symbolu polskiego patriotyzmu – rotmistrza Witolda Pileckiego. Obecność świadka Wielkiej Historii i wysłuchanie jego opowieści była dla szkolnej społeczności wydarzeniem niezwykłym.

Doniosłość uroczystości podkreśliła obecność telewizyjnych kamer – nasze święto zostało sfilmowane przez Telewizję TRWAM! Jeszcze tego samego dnia fragmenty występu uczniów oraz wypowiedzi pana Andrzeja Pileckiego, Siostry Leonardy oraz pani Joanny Człapskiej znalazły się w głównym wydaniu Dziennika TV TRWAM. Uczniowie szkoły pod kierunkiem pani Joanny Człapskiej wpisali się  w narodowe obchody tego ważnego – zwłaszcza  dla młodych Polaków – święta.

Program rozpoczynał symboliczny taniec ubranych na biało dziewcząt, ukazujący uwolnienie Polaków od niemieckiego okupanta, ale szybko na scenę wkroczyły  postacie w złowrogich, czarnych strojach. Wojna nie zakończyła się dla Polaków, ale ta druga okupacja trwała przy milczącej akceptacji Aliantów. Wydawałoby się, że dla Polaków nie ma nadziei…

Wrogami nowego sowieckiego porządku stawali się żołnierze i działacze Polskiego Państwa Podziemnego. Z rąk sowieckiego okupanta ginęli nie tylko zasłużeni w walce oficerowie, ale ofiarami zbrodniczego systemu stali się też młodzi, którzy w jakikolwiek sposób stawali po stronie Polski Niepodległej, o której śnili przez tyle okupacyjnych lat jako dzieci.

Młodzi aktorzy przedstawili w kolejnych krótkich scenach postaci bohaterów tamtych lat:
generała Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”
generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”
rotmistrza  Witolda Pileckiego „Witolda”
porucznika Jana Boguszewskiego „Bitnego”
Danuty Siedzikówny „Inki”
majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszko”
porucznika Włodzimierza Jurasowa „Wiarusa”.

Słowa narracji  splatały się z pieśniami poświęconymi  tamtym trudnym czasom  i bohaterskim postaciom – piosenkę „Ślady wilczych kłów” wykonał  duet Natalii Bujko i Natalii Taraszkiewicz, utwór „Inka” – Szymon Zajdel, Natalia Kleczkowska i Aleksandra Birecka, wzruszającą balladę o Janie Boguszewskim wykonała Łucja Ślizień – Kuczapska przy  skrzypcowym akompaniamencie Poli Wróbel (gościnnie – jest to uczennica klasy szóstej).  Wszyscy aktorzy zaśpiewali  pieśń „O Panie, któryś jest na niebie” oraz „Niepodległa, niepokorna…”.

Finał występu stanowił Apel Poległych, gdy występujący uczniowie prezentowali zebranym portrety bohaterów, które następnie umieszczono na sztalugach udekorowanych w narodowe barwy. Scenariusz wzruszającego występu napisany został przez panie Magdalenę Birecką (mama Aleksandry) oraz Joannę Człapską. Program zakończyło wspólne odśpiewanie Hymnu Polski.

Wówczas nastąpiła chwila, gdy głos zabrał nasz wzruszony Gość Specjalny – pan Andrzej Pilecki, który opowiedział dzieciom o swoich doświadczeniach po ojca w maju 1947 r.: „Może jeszcze on żyje – tak myśleliśmy z mamą. Może go tam wzięli na Łubiankę, może tam go przesłuchują, może cierpi, ale żyje – tak się łudziliśmy.  System był  bezlitosny –  nie liczyło się  nic z bohaterskiej przeszłości, tacy bohaterowie jak rotmistrz Pilecki byli skazani na zapomnienie, a ich rodziny przez lata szykanowane i zastraszane, miały żyć z piętnem  zdrajców.

Musiały upłynąć dziesiątki lat, by prawda o tamtych ludziach mogła być publicznie głoszona, a bohaterom przywrócone dobre imię. Trzeba było tę prawdę  dosłownie wydrapywać z ziemi – powiedział  nasz kapelan, ksiądz Franciszek Szklarski.

Niestety aż dotąd miejsce pochówku rotmistrza Pileckiego nie jest znane.  Wielki bohater patronuje już 40 szkołom w Polsce, a młodzi ludzie są  zafascynowani  życiem i postawą Niezłomnego. Jego syn – pan Andrzej – niestrudzenie przekazuje świadectwo  życia swego bohaterskiego ojca. Także  nasi uczniowie przeżyli niezwykłe chwile spotkania z tym  skromnym świadkiem naszej wielkiej  historii. „Takie spotkanie, to niecodzienne wydarzenie  – to słowa Siostry Dyrektor –  na pewno zostanie uczniom w pamięci.”

Pragniemy, by oni to świadectwo mogli potem przekazać innym – zgodnie ze zobowiązującymi słowami piosenki o młodziutkiej „Ince”, która „zachowała się jak trzeba” :

„Obejrzyjcie się za siebie,
Tam gdzie dym i mrok,
Będę blisko, obok w niebie,
Tylko jeden krok.

Twego życia jedna chwila, życie wraca mi,
W jednej chwili mnie zabrakło,
Jesteście wy.”

POWRÓT