Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka

„Kocham mocno Babcię, Dziadka.
To nie żarty moi mili,
Dzisiaj im życzenia składam,
By sto lat nam  jeszcze żyli.”

            Uczniowie  aż przez  dwa dni składali serdeczne  życzenia swoim kochanym Babciom i Dziadkom. Klasy 1-4 obchodziły tę uroczystość w poniedziałek 20 stycznia, natomiast ich starsi koledzy  z klas 5-8 następnego dnia, we wtorek 21 stycznia.

Scenariusz obchodów był  taki sam. O godzinie 14  wszyscy  goście i  ich wnuczęta uczestniczyli w Mszy św.  sprawowanej w intencji Babć i Dziadków, zarówno tych obecnych, jak i tych, którym zdrowie, brak sił czy odległość nie pozwoliły na przybycie do szkoły. Nie zapomniano o modlitwie w intencji  zmarłych Babć i Dziadków. Kaplica  wypełniona była też promieniami słońca, które wspaniale świeciło, jakby zapraszając  do udziału  w  uroczystościach.

Także słowo ks. kapelana  zachęcało  do wdzięczności za przykład i wzór, jaki  otrzymujemy  od starszego pokolenia. Piękny i symboliczny obraz młodej gałązki  na szczycie wiekowego drzewa bardzo przemówił do wyobraźni młodych uczestników liturgii.

Po zakończonej Mszy goście zebrali się w sali widowiskowej, aby  wysłuchać  uczniowskiego koncertu życzeń. W klasach 1-4 występy   zapowiadali Michał z kl. 4b i Julia z kl. 4a. Natomiast w grupie starszych Matylda i Janek z klasy 7a. W imieniu zebranych uczniów wypowiedzieli oni słowa życzeń:

„Zatem kochani nasi Goście –
Witamy tutaj  Was radośnie.
Za wszystkie dobre rady,
dzisiaj Wam dziękujemy
i chociaż w małej cząstce,
odwdzięczyć się pragniemy.”

            Nastąpiły teraz tańce, piosenki, wiersze przygotowane przez kolejne klasy. Młodsi uczniowie przygotowani przez panią Polę Borysiewicz  grali także   na fletach. W tej grupie wiekowej  tańce przeplatały się z  piosenkami i krótkimi wierszami. Widownia mogła podziwiać radosny i zabawny taniec kurczaków  z klasy pierwszej, taniec cygański  klasy 4a.

W grupie starszych klas taniec przeplatał się z piosenką. Zgromadzeni licznie goście mogli  także wysłuchać dwóch występów  solowych – Marysia i Małgosia z klas ósmych zaśpiewały przy dźwięku ukulele „Weź nie pytaj”, a Kacper  z klasy szóstej  współczesną pastorałkę „Maryjo, czy Ty wiesz”. Pozostałe pieśni  to pięknie zaśpiewana przez obie klasy ósme piosenka „Serca dwa jak pociągi”, pastorałka „Znak pokoju” w wykonaniu klasy 7a, piosenka „Pięknie żyć” zaśpiewana przez  klasę 7b, natomiast refleksyjną piosenkę „W świecie zwyczajnych ludzkich spraw” zaśpiewała  klasa 7c. Klasy szóste przygotowały tańce wyznaczone rytmem tradycyjnego poloneza.  Klasy piąte tańczyły.  Radosny taniec cha-cha przygotowała  piąta c, deszczowy taniec  z parasolami  wykonała klasa 5b, a zabawną opowieścią  taneczną „Strach ma wielkie oczy” zaskoczyła publiczność klasa 5a.

Na koniec popłynęły słowa  wyrażające wdzięczność i miłość wnucząt:

„Wysłuchaj droga Babciu,
Wysłuchaj Dziadku drogi,
Życzenia z serc płynące,
Na dalsze lata  życiowej  drogi.”

            Wielki  chór złożony z zebranych uczniów zaśpiewał gościom „Życzymy, życzymy”, po czym  uroczystość przeniosła się do  klas i jadalni szkolnej, gdzie goście podejmowani byli przez uczniów słodkim poczęstunkiem. Była to też  okazja do wypowiedzenia osobistych życzeń i wręczenia drobnego podarunku, który uczniowie własnoręcznie przygotowali. Popłynęły zatem słowa wdzięczności i wyrazy miłości od tych najmłodszych gałązek szumiących  na wierzchołku rodzinnego drzewa.

POWRÓT