
Festiwal Pieśni Powstania Warszawskiego – Wyśpiewana “Złota nutka”
Wyśpiewana złota nutka
W dniu 16 maja o godzinie 9.30 cała klasa 5a wraz nauczycielką muzyki panią Anną Skrzypek, siostrą Albertą oraz wychowawczynią panią Barbarą Skowron weszła do historycznego budynku PAST-y. Charakterystyczna sylwetka przedwojennego wieżowca z daleka przyciąga wzrok ogromnym znakiem Polski Walczącej. To budynek – bohater, świadek jednego z nielicznych sukcesów powstańczej armii, zdobywany przez powstańców przez trzy tygodnie, później do końca powstania nie odebrany Polakom przez Niemców. Dzisiaj siedziba wielu organizacji kombatanckich.
Dziewczęta i chłopcy z klasy 5a weszli tam w strojach stylizowanych na czasy wojenne, w powstańczych panterkach, z biało-czerwonymi opaskami. Rekonstrukcja historyczna? Gra miejska? Już wyjaśniam – celem klasy był VI Ursynowski Festiwal Pieśni Powstania Warszawskiego organizowany przez Szkołę Podstawową nr 336 im. Janka Bytnara „Rudego”, pod honorowym patronatem IPN, Burmistrza Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy. Niezwykłym akcentem festiwalu była obecność kombatantów, bohaterów opiewanych wydarzeń.
Wydarzenie rozpoczęło się krótkimi przemówieniami gospodarzy konkursu, gospodarzy miejsca oraz zaproszonego pana kuratora oświaty. Wszyscy najbardziej czekali na bohaterkę tego festiwalu – pieśń. Popłynęła wkrótce z całą siłą swojej melodii, zaskoczyła różnorodnością, interpretowana tak różnie przez młodych wykonawców. Najmłodsza uczestniczka chodzi jeszcze do klasy zerowej, najstarsze kończą gimnazjum, ale pieśni brzmiały równie interesująco w każdym perfekcyjnie przygotowanym wykonaniu. Przejmujące, liryczne, przekorne, bojowe, tradycyjne, dawne, ale także te nowe, skomponowane już w latach XXI wieku, który jest czasem wielkiej chwały składanej przez młodych swoim rówieśnikom sprzed tylu lat.
Dzisiaj ci, którzy biegają ulicami Warszawy z wielką pasją, zaangażowaniem wykonywali pieśni o sanitariuszce Małgorzatce, pałacu Michla, dziewczynie z granatem, o bohaterskim Mieście. Młodzi wykonawcy występowali w czterech kategoriach – soliści klas 0-3, zespoły klas 0-3, soliści klas 4-7 oraz gimnazjaliści oraz zespoły klas 4-7 i gimnazjalne. Łącznie reprezentowali oni 10 ursynowskich szkół, a występów było aż 29.
Występy klas młodszych zakończone zostały krótką przerwą i miłym dla uczestników poczęstunkiem, a następnie w szranki stanęli uczniowie starsi, wśród nich nasi piątoklasiści. Brawurowo wykonali oni pieśń „Dziś idę walczyć mamo” z podziałem na trzy głosy. Po występach wyświetlono film, a uczestnicy w napięciu oczekiwali na werdykt jury. Niepokojąco dłużyły się minuty, a kolejne przyznane wyróżnienia podnosiły poziom emocji młodych uczestników festiwalu. Jakaż była radość klasy 5a, gdy okazało się, że w ich rękach spoczęła statuetka złotej nutki – pierwsze miejsce w kategorii występów zespołowych!!!
Uszczęśliwieni wykonali jeszcze pamiątkowe fotografie, pożegnali się z gospodarzami i organizatorami tej poruszającej imprezy i pełni radości wrócili na Kabaty. Ten szczęśliwy dzień pozostanie im w pamięci na długo.