Festiwal Pieśni Powstania Warszawskiego – Wyśpiewana “Złota nutka”

01.P1020235 (1024x768)

Festiwal Pieśni Powstania Warszawskiego – Wyśpiewana “Złota nutka”

Wyśpiewana złota nutka

W dniu 16 maja o godzinie 9.30 cała klasa 5a wraz nauczycielką muzyki panią Anną Skrzypek, siostrą Albertą  oraz wychowawczynią panią Barbarą Skowron weszła do historycznego budynku PAST-y.  Charakterystyczna sylwetka przedwojennego wieżowca z daleka przyciąga wzrok ogromnym znakiem Polski Walczącej. To budynek – bohater, świadek jednego z nielicznych sukcesów powstańczej armii, zdobywany przez powstańców przez trzy tygodnie, później do końca powstania nie odebrany Polakom przez Niemców. Dzisiaj  siedziba wielu organizacji kombatanckich.

Dziewczęta i chłopcy  z klasy 5a weszli tam w strojach stylizowanych na czasy wojenne, w powstańczych panterkach, z biało-czerwonymi opaskami. Rekonstrukcja historyczna? Gra miejska? Już wyjaśniam – celem klasy  był VI Ursynowski Festiwal Pieśni Powstania Warszawskiego organizowany przez Szkołę Podstawową  nr 336 im. Janka Bytnara „Rudego”, pod honorowym patronatem  IPN, Burmistrza Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy. Niezwykłym  akcentem festiwalu była obecność kombatantów,  bohaterów opiewanych  wydarzeń.

Wydarzenie rozpoczęło się krótkimi przemówieniami gospodarzy konkursu, gospodarzy miejsca oraz zaproszonego pana kuratora oświaty. Wszyscy najbardziej czekali  na bohaterkę  tego festiwalu – pieśń. Popłynęła  wkrótce  z całą siłą swojej melodii, zaskoczyła różnorodnością, interpretowana tak różnie przez  młodych wykonawców. Najmłodsza uczestniczka chodzi jeszcze do klasy zerowej, najstarsze kończą gimnazjum,  ale pieśni brzmiały  równie interesująco  w  każdym perfekcyjnie przygotowanym  wykonaniu. Przejmujące, liryczne, przekorne, bojowe, tradycyjne, dawne, ale także te nowe, skomponowane już w latach XXI wieku, który jest czasem wielkiej  chwały składanej przez młodych swoim rówieśnikom sprzed tylu lat.

Dzisiaj  ci, którzy  biegają ulicami Warszawy z wielką pasją, zaangażowaniem  wykonywali pieśni o sanitariuszce  Małgorzatce, pałacu Michla, dziewczynie z granatem, o  bohaterskim Mieście. Młodzi wykonawcy występowali w czterech kategoriach – soliści klas 0-3, zespoły klas 0-3, soliści klas 4-7 oraz gimnazjaliści oraz zespoły klas 4-7 i gimnazjalne. Łącznie reprezentowali oni 10 ursynowskich szkół, a występów  było aż  29.

Występy klas młodszych zakończone zostały krótką przerwą i miłym dla uczestników poczęstunkiem, a następnie w szranki stanęli uczniowie starsi, wśród nich nasi piątoklasiści. Brawurowo wykonali oni pieśń „Dziś idę walczyć mamo” z podziałem na trzy głosy. Po występach wyświetlono film, a uczestnicy w napięciu oczekiwali na werdykt jury. Niepokojąco dłużyły się minuty, a kolejne przyznane wyróżnienia podnosiły poziom  emocji młodych uczestników festiwalu. Jakaż była radość klasy 5a, gdy okazało się, że w ich rękach spoczęła statuetka  złotej nutki – pierwsze miejsce w kategorii występów zespołowych!!!

Uszczęśliwieni wykonali  jeszcze pamiątkowe fotografie, pożegnali się z gospodarzami  i organizatorami tej poruszającej  imprezy i pełni radości wrócili  na Kabaty. Ten szczęśliwy dzień pozostanie  im w  pamięci na długo.

POWRÓT