Gratka dla ciekawych świata – koncert muzyki chińskiej

01.IMG_8982 (1024x683)

Gratka dla ciekawych świata – koncert muzyki chińskiej

W dniu 2 lutego nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć i wysłuchać gry na tradycyjnych chińskich instrumentach. Było to doświadczenie  niezwykłe, bo kto z nas widział na przykład  erhu  –  tradycyjne chińskie skrzypce? W tym dniu szkołę odwiedziła artystka  Filharmonii Warszawskiej, specjalizująca się w grze na tych tradycyjnych instrumentach.

Chińskie instrumenty muzyczne są równie  stare jak sama kultura Chin.  Wspomniane erhu ma prawdopodobnie 4 tysiące lat! Wydaje ono dźwięki dzięki dwóm strunom i pudle ze skóry pytona. Erhu jest niesamowicie ekspresyjne, zdolne imitować różne dźwięki, od szczebiotu ptaków po końskie rżenie. Jego melodie mogą być łagodne lub donośne. Dźwięki tego instrumentu są szczególnie poruszające i poważne, ta cecha sprawia, że erhu idealnie nadaje się do ukazywania wspaniałości chińskiej historii oraz emocji tworzących ją ludzi.

Nasi uczniowie  zobaczyli, a potem  wysłuchali jeszcze gry na chińskiej piszczałce o nazwie hulusi. Przyszła też kolej na instrument o nazwie guzheng – to z kolei rodzaj cytry. Przed grą na tym instrumencie artystka założyła specjalne plastry na palce, a zagrany  utwór zabrzmiał bardzo melodyjnie i spokojnie.

Artystka opowiedziała też naszym  dzieciom o ich chińskich rówieśnikach i ich szkole.

Spotkanie  bardzo podobało się  uczniom, tym bardziej, że stanowiło preludium do balu o tematyce chińskiej.

POWRÓT