“Historia pewnej deseczki” – kronika szkolna klasy 2a i 2b

WP_20170912_13_12_00_Pro (1024x575)

“Historia pewnej deseczki” – kronika szkolna klasy 2a i 2b

Wrześniowy dzień  pełen słońca klasy drugie spędziły w Ośrodku Edukacji Technicznej „Pinokio” w Słomczynie. Tam nasi przewodnicy wprowadzili nas w świat obróbki drewna. Poznaliśmy wiele ciekawostek z życia lasu, historię pozyskiwania i wykorzystania drewna do wyrobu mebli, narzędzi, elementów dekoracyjnych. Na wstępie mieliśmy okazję powtórzyć wiadomości z życia lasu. Czym różnią się poszczególne gatunki drewna i do czego mogą być wykorzystane.  Obserwowaliśmy proces powstawania deski z kawałka pnia, który został za pomocą specjalistycznych maszyn: okorowany, pocięty, obrobiony, heblowany, czyszczony, przetarty itd.  Wszystkie  maszyny czyli piły, szlifierki, tokarki, frezarki, przecinarki, wyrzynarki obserwowaliśmy przy pracy w specjalnych okularach i zabezpieczeniu. Największe wrażenie zrobiły na nas odciągi do trocin. Ogromne balony, które zmieniały swoją pojemność przy włączonych maszynach. Zagadki, wesołe piosenki i zabawy z panią przewodnik umilały nam czas nauki i utrwalały wiadomości. Podczas zajęć samodzielnie wykonaliśmy obrazek używając do tego celu tylko naturalnych materiałów. Każdy indywidualnie przygotował prostą pracę stolarską. Deseczkę przetarliśmy  papierem ściernym, potem nakładając klej i różne skrawki pozostałe z obróbki drewna tworzyliśmy swoje prace – piękne obrazki.

  Na zakończenie upiekliśmy pyszne kiełbaski. Radości dopełniły wspólne zabawy z piosenką. Z ogromną ilością wiedzy, praktycznych umiejętności  i emocji wróciliśmy do szkoły.

POWRÓT