Jacek Pawłowicz “Rotmistrz Witold Pilecki. 1901-1948”

rotmistrz witold pilecki

Jacek Pawłowicz “Rotmistrz Witold Pilecki. 1901-1948”

Niezwykła książka o niezwykłym człowieku, bohaterze walk o wolną, niepodległą Polskę najpierw podczas wojny polsko-bolszewickiej, a następnie przez osiem lat podczas II wojny światowej z Niemcami i po jej zakończeniu w 1945 roku z polskimi i radzieckimi komunistami. Pilecki jest przykładem człowieka niezłomnego, który urodził się pod zaborami (rotmistrz konkretnie pod władzą rosyjską) i w związku z tym był w pewien sposób naznaczony pewnym piętnem ciągłego dążenia do powrotu przez Polskę na mapy świata. Jego bohaterskie czyny podczas II wojny światowej, czyli walka we wrześniu 1939 roku, zgłoszenie się do przeprowadzenia działań wywiadowczych na terenie obozu koncentracyjnego w Auschwitz oraz służba podczas Powstania Warszawskiego, stały się wzorem przykładnej postawy patriotycznej godnej naśladowania. Niniejsze dzieło nie jest jednak biografią Witolda Pileckiego, ale albumem, nawiązującym swoją formą do albumów rodzinnych. Czytelnicy mogą poznać Pileckiego z różnych odsłon, jako dziecko, młodego skauta i ucznia, żołnierza wojska polskiego, konspiratora polskiego państwa podziemnego, a wreszcie jako ofiarę katów bezpieki na Mokotowie niesłusznie aresztowanego, męczonego w śledztwie i zamordowanego w celu wymazania ze społecznej pamięci.

POWRÓT