Z pamiętnika pierwszoklasisty – klasa 1b w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa

Dnia 25 września 2019 całą klasą wraz z nauczycielami byliśmy na naszej pierwszej wycieczce szkolnej w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich. W miejscu tym odbyły się jesienne zajęcia przyrodnicze, w których aktywnie uczestniczyliśmy.

Na miejsce dotarliśmy komunikacją miejską. Na początku odbyły się zajęcia o grzybach występujących w Polsce i nie tylko w Polsce. Pani demonstrowała wiele modeli  grzybów, podawała ich nazwy, występowanie oraz cechy charakterystyczne. Wspólnie opisywaliśmy  wygląd grzybów, zwracaliśmy szczególną uwagę, na to które  są jadalne a które nie są jadalne. Następnie mogliśmy zobaczyć wystawę “W polu i kniei. Las”. Sala bardzo przypominała las i odzwierciedlała to co w nim występuje.

Na podsumowanie zajęć i utrwalenie wiedzy,  wypełnialiśmy karty pracy z nazwami grzybów. Uczniowie z chęcią słuchali przekazywanych informacji oraz brali aktywny udział w zajęciach.

W drugiej części jesiennych zajęć, dowiedzieliśmy się wiele o ptakach.    Obserwowaliśmy wystawę, która ukazuje niezwykłe bogactwo ptasich gatunków występujących w naszym kraju. Były tam, ptaki leśne, łąkowe, wodne i wodno-błotne. Poznaliśmy ciekawe i rzadkie gatunki min. bataliony, z których każdy samiec jest nieco inaczej ubarwiony, piękna czapla purpurowa, hełmiatka, czarny kobczyk i piękny drop – zaliczany do najcięższych ptaków latających świata. Uwagę naszą skupiła, okazała rodzina perkozów.

Na koniec wraz z panią przewodnik, udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Oglądaliśmy dorodne drzewa i ich piękne  liście, obserwowaliśmy zachowania wiewiórek. Mieliśmy okazję zaobserwować, jak wiewiórki gromadzą zapasy na zimę.  Dużo radości, niesamowitych przeżyć wywołało karmienie orzechami i ziarnami słonecznika  wiewiórki oraz ptaki. Ptaki wydziobywały ziarna z rąk, podziwialiśmy także piękne łabędzie i kaczki pływające w wodzie.

To bardzo ciekawa, praktyczna lekcja przyrody, która pozostanie w naszej pamięci.

POWRÓT